/Architektura i wydarzenia kulturowe w stolicy małopolski

Architektura i wydarzenia kulturowe w stolicy małopolski

Kraków to w obszernej mierze architektura sakralna. W mieście mieści się wiele zabytkowych bazylik, kościołów i klasztorów. Pośród nich z pewnością na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się na Rynku Głównym Starego Miasta Kościół Mariacki. Tak właściwie to jest to budowla, gdzie jesteśmy w stanie mówić o dwóch atrakcjach turystycznych dotyczących zabytków. Jest tak dlatego, że sama świątynia jest już rozległym kościołem, a jakkolwiek wewnątrz znajduje się ołtarz Wita Stwosza.

Z racji własnej nazwy kościół ten stoi na tak mienionym Placu Mariackim. Ta gotycka budowla powstawała na powierzchni XIV i XV wieku. Reprezentatywne są tutaj dwie wieże, z których jedna mierzy 82 metry wysokości, a druga 69 metrów. Na szpicy wyższej z wież mieści się korona. Baszty nakryte są tak nazywanymi hełmami, które pochodzą z dwóch epok. Jeden z nich pochodzi z gotyku, a drugi jest odzwierciedleniem późnego renesansu. Kościół składa się z wielu kaplic, posiada też stare organy kościelne. Należałoby także wspomnieć, że na wyższej z wież, jaka nazywana jest Hejnalicą odgrywany jest przez trębacza, każdego dnia, co porę Hejnał Mariacki.

Na tejże wieży znajduje się też dzwon zegarowy z 1530 roku. Niemniej jednak kluczowym celem podróżników jest zobaczenie wspomnianego ołtarza. W pewnych sytuacjach jest on także zwany Ołtarzem Mariackim w Krakowie. To duże dzieło ukazuje kunszt artysty, który zadbał o każdy detal wykonując wszystkie rzeźby oraz płaskorzeźby.

Jedną z atrakcji turystycznych Krakowa jest tak zwana Smocza Jama – wypróbuj też inne Kraków Wydarzenia. Ta jaskinia krasowa mieści się tuż nieopodal wzgórzu wawelskim, a blisko niej stoi monument autorstwa Bronisława Chromego, wyjaśniający smoka, który według legendy osiedlał konsultowaną jamę. Jej główny ciąg to blisko 81 metrów długości i jest on udostępniony dla turystów. Pozostałe części pieczary są nieosiągalne dla zwiedzających.

Przy wyjściu zamykanym kratą trafiamy na wiślański brzeg. By dostać się do środka trzeba zejść na 21 metrów w dół, po krętych schodach prowadzących z zamku. Jaskinia składa się z trzech komór, a największa z nich jest wysoka na 10 metrów oraz długa na 25. Żeby ściany oraz sklepienie nie zagrażały odwiedzającym zostały zabezpieczone murkami i podparciami z cegieł.