/Balustrada zabezpieczająca – jaką zakupić oraz zamontować?

Balustrada zabezpieczająca – jaką zakupić oraz zamontować?

Przez stulecia powstawania i kształtowania się kanonów architektonicznych powstało ciąg detali, których funkcja konstrukcyjna lub ewentualnie użytkowa zrównoważona jest funkcją strojną. Są to na przykład wszystkie szczegóły dźwigające i wspierające, jak kolumny, filary czy konsole. Ich zupełnie ewidentne zadanie konstrukcyjne było od zawsze napełnione właściwa estetyką, wpisaną w styl pełnej budowli. Innym architektonicznym detalem o dwojakiej funkcji są balustrady. Ich funkcja wygodna polega na zabezpieczaniu biegu schodów, balkonów, tarasów, mostów, czasem dachów.

Balustrady umieszcza się w większości wypadków na ich krawędzi. Na strukturę balustrady składają się pionowe słupki, wypełnienie przestrzeni miedzy słupkami i poręcz. Te trzy fundamentalne składniki balustrady są w stanie być opracowane w najrozmaitszy sposób i wykonane z różnych materiałów. Oczywiście sposób opracowania włączając wariantem materiału decyduje o stylistyce balustrady, stylu architektonicznym, do jakiego nawiązuje i lepszym lub ewentualnie gorszym wkomponowaniu tego detalu w całość budynków.

Każda reprezentacyjna budowla wyposażona jest w co bynajmniej jedną, okazałą klatkę schodową, jaka stanowi wizytówkę gospodarza dla wchodzących nią gości. Taka klatka schodowa może być też kontynuacją schodów zewnętrznych, tworzących oś elewacji rezydencji. Rozstrzygnięcie kompozycyjne ciągu komunikacyjnego dopełnione jest przez balustrady – sprawdź balustrady nowoczesne. Zamontowane na krawędzi stopni balustrady biegną po linii, jaką wytycza bieg schodów – po linii prostej, po łuku czy też bardziej skomplikowanej krzywej.

Wielkość balustrady przy schodach wynosi przeważnie 1, 10 m. Słupki, lub pręty konstrukcyjne osadzone są co kilka stopni. Od góry pomieszczona jest na nich poręcz. Poręcz wykonana być musi z materiału odpornego na ścieranie, gładkiego oraz przyjemnego w dotyku. W balustradach kamiennych, poręcz z reguły jest z tego samego rodzaju kamienia. Poręcze drewniane mogą stanowić wykończenie balustrad drewnianych lub ewentualnie metalowych. W okazałych klatkach schodowych z kamiennymi stopniami wykorzystywane bywają balustrady mosiężne bądź żeliwne, niekiedy złocone.