/Buty oraz ubranie – główne wybory alpinistów

Buty oraz ubranie – główne wybory alpinistów

Praca nóg stanowi istotny detal techniki wspinania, w każdych górach i skałach. Ogromnie ważne jest w następstwie tego stosowanie dobrego obuwia. Dawniej, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu twórcy opracowali wyjątkowy rodzaj gumy, zapewniając właściwe tarcie i przy tym nie ścierającej się nazbyt ekspresowo. Podeszwy z takiej gumy, z należycie ukształtowanym protektorem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są także współczesne buty wysokogórskie- skórzane lub też plastikowe, z ciepłymi bucikami wewnątrz.

Wspinaczka na bazo kłopotliwych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie nieraz przy braku stopni należy pracować nogami na tarcie używając wybrzuszane skały, wymaga kompletnie innego obuwia. But ma obowiązek być miękki, o cienkiej powierzchni, pozwalającej czuć skałę.

Z początku w użyciu były skórzane tak oznaczane klaterki, później były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, choć błyskawicznie ścieralną gumą – więcej porad na stronie http://www.alpinistyka.pl/. Polepszenia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta i doboru podeszwy z kleistej gumy dla różnych typów skał. Ubranie wspinaczkowe powinno przede wszystkim nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być starczające ciepłe i chociaż po części chronić przed deszczem i wiatrem.

Najpoprawniej kiedy wewnętrzna warstwa odzieży ma zdolność do odprowadzenia potu na zewnątrz, co kreuje poczucie suchości, nawet gdy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach wypada zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody i zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową lub wełniany sweter oraz kurtkę z materiału nieprzemakalnego oraz odporna na wiatr, przynajmniej do pewnego stopnia.

Warto też zabrać ze sobą czapkę i rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie przydatny do wspinania się. Podczas działań wspinaczkowych w plecaku niesiemy te detale sprzętu oraz wyposażenia, jakie chwilowo nie są wykorzystane. Także jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, piloci wspinaczkowe czy też aparat fotograficzny najwygodniej jest przewozić w plecaku.