/Ciągnik rolniczy dawniej a dzisiaj – najważniejsze zmiany

Ciągnik rolniczy dawniej a dzisiaj – najważniejsze zmiany

Tak jak rozwinęła się technika, motoryzacja czy też ludzka świadomość, tak samo gigantyczne zmiany w ciągu minionych dziesięcioleci nastąpiły w rolnictwie. Dotyczy to także sprzętu i ciągników rolniczych, jakich zaawansowanie technologiczne budzi oryginalny podziw, nawet wśród osób niezwiązanych całkowicie z rolnictwem. Kiedyś machiny takie były prostsze w obsłudze, zdecydowanie głośniejsze i mniej komfortowe przy pracy, ale za to na przykład części ciągników rolniczych były zdecydowanie tańsze i dużo rzeczy rolnik mógł w nich naprawić sam. Dzisiaj sprzęt rolniczy to jeżdżące, w szeregu przypadków monstrualne i całkiem skomputeryzowane pojazdy. Jest on niezwykle wydajny, mocny i wielofunkcyjny, jednak niestety dosyć kosztowny w utrzymaniu a przez rozbudowaną komputeryzację jest niemożliwe przeprowadzenie samodzielnych napraw czy konserwacji – wypróbuj części lemken. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu ciągnik agrarny w gospodarstwie był oznaką luksusu i zamożności, dziś jest musem a wyznacznikiem prestiżu jest wyłącznie jego cena, marka i rocznik.

Tak samo jak do kupna każdej rzeczy o gigantycznej wartości, tak samo oraz do zakupu ciągnika każdy bamber musi się gruntownie przygotować. Przede wszystkim osoba taka powinna określić, do jakich celów i na jak kolosalny areał maszyna taka będzie potrzebna. Inny bo sprzęt sprawdzi się w sadzie i ogrodnictwie, przy wąskich przejazdach i konieczności właściwej jego zwrotności, inny natomiast przy uprawie kilkuset hektarów, gdzie liczy się wydajność oraz niezbędność współpracy z wielkim ekwipunkiem. Dodatkowym etapem jest podjęcie decyzji, lub będzie to traktor oryginalny czy używany.

Obszerny wpływ na to ma oczywiście suma, jaką zamierza rolnik na ten cel przeznaczyć oraz czy ma szanse i na jakich warunkach skorzystać z możliwych zwrotów, dopłat czy pożyczki. Jednocześnie wypada pamiętać, że zakup używanej machiny wiąże się wielokrotnie z zakupem części ciągników rolniczych i pewnymi. Zaletą innowacyjnego wyposażenia natomiast jest kilkuletnia gwarancja oraz zagwarantowane serwisowanie oprzyrządowania. Najporządniej wobec tego, po przeanalizowaniu wszystkich kwestii podejmować decyzję najbardziej opłacalna i obciążoną najmniejszym ryzykiem.