/Co to jest odkurzacz pionowy, jego zalety i wady?

Co to jest odkurzacz pionowy, jego zalety i wady?

Odkurzacze pionowe zostały pierwotnie zaprojektowane jako uzupełnienie podstawowego odkurzacza, aby regularnie czyścić najbrudniejsze miejsca, takie jak korytarz. Okazały się one tak poręczne, że wiele osób kupuje je teraz jako samodzielne urządzenie czyszczące.

Odkurzacz bezprzewodowy ma wszystkie główne elementy umieszczone w pionowej jednostce. Ich kompaktowe rozmiary i autonomia działania stanowią dużą zaletę w porównaniu z nieporęcznymi modelami przewodowymi. Jakie są inne mocne i słabe strony odkurzaczy akumulatorowych? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

JAK ZBUDOWANY JEST ODKURZACZ PIONOWY?

Główne elementy składowe odkurzacza akumulatorowego na przykładzie POLARIS PVCS 1101 są następujące:

1. elektryczna szczotka do podłóg;

2. Przycisk blokady szczotki; 2;

3. rura;

4. Przycisk zwalniający rurę;

5. Wyjmowana bateria litowo-jonowa;

6. Przycisk zwalniający baterię;

7. Przycisk włączania/wyłączania odkurzacza i szczotki;

8. Przycisk do przełączania pomiędzy trybami pracy;

9. Przykryć filtrem HEPA;

10. Przycisk zwalniający pojemnik na kurz.

Odkurzacz pionowy zwykle dostarczany jest z przystawkami (np. do czyszczenia mebli i wąskich szczelin), adapterem i uchwytem ściennym.

Nadaje się do wszystkich powierzchni, w tym dywanów i parkietów, linoleum i laminatów. Nawet zasłony i tapicerka meblowa są zadbane.

JAK DZIAŁA ODKURZACZ BEZPRZEWODOWY?

Silnik elektryczny obraca wałek z włosiem w szczotce elektrycznej. Włosie zbiera cząsteczki kurzu, włosy, nici i sierść. Zanieczyszczenia są zasysane przez rurę do pojemnika. Zanieczyszczone powietrze jest filtrowane przez kilka etapów, a następnie wydmuchiwane w czystej postaci.

PLUSY I MINUSY ODKURZACZA BEZPRZEWODOWEGO

Zalety

  1. Kompaktowy: łatwy do przechowywania poprzez przymocowanie do ściany za zasłoną lub meblami.
  2. Zwrotna – elastyczna głowica szczotki z łatwością czyści zabrudzenia pod kanapą, za drzwiami, na schodach czy w rogach pomieszczeń.
  3. Jest bezprzewodowy – nie trzeba przełączać się między gniazdkami ani pilnować, aby przewód się nie zaplątał. Czyść podłogę przed mieszkaniem, na balkonie lub na werandzie – tam, gdzie nie ma gniazdek.

Wady

  1. Dość głośno.
  2. Czas czyszczenia jest ograniczony przez pojemność baterii.
  3. Pamiętaj, aby naładować go i odłączyć go po naładowaniu.
  4. Odkurzacz ten jest ciężki do przenoszenia: większość jego ciężaru spoczywa na mięśniach.
  5. Mniejsza siła ssania niż w przypadku odkurzacza przewodowego.

NA CO POWINIENEM ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE ODKURZACZA BEZPRZEWODOWEGO?

W sklepach dostępne są modele o mocy ssania od 20 W do 160 W. W przypadku gładkich powierzchni nie ma to znaczenia. Do dywanów lub mebli lepszym wyborem będzie jednak odkurzacz o większej mocy.

W odkurzaczu znajduje się kilka rodzajów filtrów. Niektóre chronią silnik przed kurzem, inne oczyszczają powietrze na wylocie. Aby uzyskać lepszą jakość sprzątania, lepiej wybrać odkurzacz z filtrem HEPA.

Filtr HEPA jest wysoce wydajnym filtrem, który usuwa z powietrza nawet bardzo małe cząsteczki. Składa się z przypadkowo splecionych włókien. Większe cząsteczki kurzu zostają uwięzione między włóknami jak na sicie, a mniejsze przywierają do włókien z taką siłą, że pozostają tam na zawsze. W miarę jak filtr HEPA zatyka się kurzem, jego przepustowość maleje i w pewnym momencie możesz zauważyć drastyczny spadek mocy ssania odkurzacza. To jest sygnał: należy zmienić filtr.

Filtr cyklonowy to duży plastikowy pojemnik do oddzielania odpadów, alternatywa dla worka na kurz. W odkurzaczach pionowych cyklon znajduje się bezpośrednio na uchwycie. Wewnątrz filtra wytwarza się mały, silny wir, który dzięki sile odśrodkowej rozprowadza kurz po ściankach i nie dopuszcza do przedostania się go do rury odpylającej. W ten sposób w części pośredniej pozostaje gruby pył i włosy. Zbiornik z tworzywa sztucznego napełnia się stopniowo, aż do momentu, gdy trzeba go wyczyścić.

TURBOSZCZOTKA

Turboszczotka to urządzenie zasilane elektrycznie, które wymiata włosy, sierść i nici z podłogi i dywanu oraz wypycha kurz bliżej rury odkurzacza. Odkurzacz z turboszczotką czyści lepiej niż tradycyjny. Więcej na stronie internetowej https://bielsko.biala.pl/firmy/porady/1472/odkurzacze-bezprzewodowe-dyson-opinie-porady-wybor-i-blizsza-analiza-modelu-dyson-v8-absolute

Akumulator litowo-jonowy jest lepszy od akumulatora niklowo-wodorkowego. Jego czas ładowania wynosi do 3 godzin. Czas autonomii można znaleźć w specyfikacji urządzenia. Uwaga: producent podaje czas pracy w trybie low power. Jeśli odkurzacz ma kilka trybów pracy, na najwyższej mocy zużyje ładunek dwa do trzech razy szybciej. 15-20 minut wystarczy na szybkie oczyszczenie dwupokojowego mieszkania. Niektóre modele posiadają zapasową baterię: wydłuża ona czas pracy.

MASA OCZYSZCZACZA

Podczas czyszczenia odkurzacze ważą więcej niż wynosi ich waga, więc jest to ważny czynnik. Lwia część wagi to bateria. Waga jest ceną, którą płacisz za mobilność.

Obciążniki o wadze od 1,2 do 2 kg są lekkie i wygodne dla osób o wątłej budowie ciała. Modele o wadze od 2 do 3,5 kg są cięższe, ale bardziej wydajne. Urządzenia o wadze powyżej 4 kilogramów to opcja dla bardzo silnych osób.

Przy okazji, odkurzacze Polaris częściowo rozwiązują problem wagi dzięki technologii WALK by ITSELF. Elektryczny napęd szczotki popycha urządzenie do przodu i sprawia wrażenie lżejszego.

POJEMNOŚĆ WORKÓW DO CZYSZCZENIA

Optymalna objętość wynosi od 400 ml do 600 ml. Każda większa ilość zwiększa wagę urządzenia. W przypadku mniejszej ilości może być konieczne częstsze czyszczenie pojemnika.