/Czego można się nauczyć na kursach online?

Czego można się nauczyć na kursach online?

Wielu różnych rzecz, a w zasadzie praktycznie wszystkiego, czego można się nauczyć na kursach stacjonarnych. No, może poza materią, wymagającą sprawności manualnej, choć na upartego należy tu wyjść z założenia, że dla chcącego nic trudnego i że na kursach online można się nauczyć dowolnej umiejętności.

Oczywiście, wszystko tu zależy od osoby zapisującej się na dane szkolenie online. Mając na względzie różnorodne formy nauczania przez internet, nierzadko jest tak, że Uczestnik szkolenia online „przeklika” materiał i w zasadzie niewiele ze szkolenia wyniesie. Nie zadaje pytań trenerowi, nie chce mu się aktywnie uczestniczyć w zajęciach (jeśli szkolenie online ma formę webinaru) czy też przerobić materiału kursowego, jeśli szkolenie online ma formę szkolenia do samodzielnej pracy z pomocą trenera.

O kursach online napisano już sporo, sporo placówek organizuje tego typu szkolenia, powstaje sporo blogów na ten temat (np. https://szkoleniaikursyonline.pl/) – informacji o szkoleniach online jest sporo. Ogromna jest również oferta firm szkoleniowych, zakresów tematycznych szkoleń online. Nic, tylko korzystać.

W każdym razie pytanie nie powinno brzmieć „czego można się nauczyć na kursach online”, ale raczej: jak skutecznie się uczyć na kursach online.

Czego można się nauczyć na kursach online?

Szkolenia online, e-learning, nauka zdalna, kursy przez internet – w praktyce pojęć opisujących tę formę edukacji jest cała masa, a w praktyce sprowadza się to do jednego: nauki na odległość. Ta nauka na odległość czy kursy online mogą przybierać różne formy. Pierwszą z nich są tzw. webinaria.

Webinaria polegają na tym, że uczestnik bierze udział w wydarzeniu internetowym organizowanym na żywo – trener ma kamerę, nierzadko również np. tablicę czy materiały edukacyjne i daje wykład na żywo. Ta forma nauki ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony najbardziej przypomina szkolenia stacjonarne, ale z drugiej wymaga od uczestnika dyspozycyjności o określonej godzinie, nierzadko webinar oznacza brak możliwości zadawania pytań albo są one bardzo limitowane.

Są oczywiście plusy takiego rozwiązania – szkolenia webinarowe są z reguły dość krótkie, omawiają jedynie wybrane zagadnienie w wąskim zakresie. Rzadko kiedy webinar oznacza kilka czy kilkanaście spotkać – z reguły jest to jedno, dwa czy trzy spotkania na zywo.

Po zakończeniu webinaru Uczestnik otrzymuje materiały kursowe i w zasadzie szkolenie online na tym się kończy. Stąd też spora grupa osób, poszukujących kursów i szkoleń online preferuje nie spotkania na żywo, ale szkolenia online w postaci asynchronicznej.

Szkolenia online w postaci asynchronicznej polegają na tym, że Uczestnik ma do dyspozycji materiał kursowy, przerabia sobie go w dogodnym dla siebie czasie, ale w razie, jeśli dana partia materiału jest dla niego niejasna, może kontaktować się z trenerem w wybranej przez siebie formie – czy to telefonicznie, czy emailowo. Taka forma organizacji szkolenia online jest dla uczestnika bardzo wygodna.

Dlaczego? Otóż może on korzystać ze szkolenia w czasie, kiedy mu to odpowiada. Uczestnik sam decyduje o tempie nauki, dacie ukończenia szkolenia itp. Co więcej, jeśli strona internetowa organizatora szkolenia na to pozwala, Uczestnik może korzystać ze szkolenia na komputerze, tablecie, ale również telefonie. Wiele placówek oświatowych organizuje szkolenia właśnie w takiej formie – w tym nawet kursy zawodowe online.

Czy kursy online warto wpisywać do CV?

Warto. Dawniej panował pogląd, że potencjalny pracodawca będzie krzywo patrzył, jeśli w cv wskażemy co prawda, że braliśmy udział w szkoleniu, ale było to szkolenie w formie online. Te czasy już dawno minęły – obecnie szkolenie online wcale nie jest gorsze od tradycyjnego szkolenia stacjonarnego, a nierzadko nawet lepsze, bo zapewnia uczestnikowi komfort nauki i wiedzę merytoryczną na nie mniejszym poziomie.

Jeśli zastanawiasz się, czy wpisywać kursy online do CV, wpisuj śmiało. Pracodawcy docenią, że podnosisz swoje kwalifikacje zawodowe w każdej dostępnej formie. Tym bardziej, że np. kursy kadr online, kursy księgowości online, kursy dla pracowników biurowych online merytorycznie prezentują wysoki poziom.

A jak znaleźć dobre szkolenie online? Przede wszystkim określ dokładnie, w jakim zakresie chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Poszukaj odpowiedniego szkolenia online, poczytaj, kto jest organizatorem szkolenia online, poczytaj, jakie ma referencje.

Najważniejsze dla Ciebie – w czasie szkolenia czy kursu online musisz mieć możliwość zadawania pytań trenerowi czy opiekunowi szkolenia. To bardzo istotne. Cóż z tego, że zapiszesz się na kurs online, który bardzo ładnie wygląda – oglądasz ładne prezentacje, opracowane w ciekawej wizualnie formie. No, ale z zadawaniem pytań to już problem – niestety spora grupa organizatorów szkolenia działa właśnie na zasadzie: Zapisz się, zapłać, obejrzyj i koniec. Zamykamy dostęp, a za ewentualne dodatkowe konsultacje dopłać.

Możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia online to najważniejsza wartość szkolenia. Pamiętaj o tym. Nie bój się spytać, czy organizator kursu czy szkolenia online przewiduje taką możliwość. W końcu płacisz za udział w szkoleniu online po to, aby się czegoś nauczyć.

Dobry kurs online – czyli jaki?

Dobry kurs online to przede wszystkim kurs aktualny, z aktualną przekazywaną wiedzą. To jedna z bardziej istotnych kwestii. Można spytać – no dobrze, po co zapisywać się na kurs online w formie „do czytania:”, skoro można kupić książkę i przeczytać?

No właśnie z tego powodu – książka zostaje wydana, kupujesz, czytasz, ale nie masz pewności, czy stan przestawiony w książce jest aktualny. A to niezmiernie ważne w przypadku kursów online z kadr, księgowości, wynagrodzeń, podatków itp. Wszędzie tam, gdzie w kursie omawiane są przepisy, muszą one być aktualne.

A w przypadku szkolenia masz pewność, że dobra firma szkoleniowa, organizująca kursy i szkolenia online zadba o to, aby oferowane przez nią szkolenia online były na bieżąco aktualizowane. Co więcej, dobra firma organizująca szkolenia online zadba o to, aby uczestnik miał możliwość swobodnego zadawania pytań. W tym wszystkim chodzi głównie o to, aby z takiego kursy czy szkolenia online wynieść praktyczną wiedzę.

Podsumowując – szkolenia online to świetna forma podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dostępna, łatwa w obsłudze i co ważne – nierzadko sporo tańsza niż szkolenia stacjonarne. Decydując się na udział w szkoleniu online nie zapisuj się w ciemno – zobacz, kto jest organizatorem szkolenia, jaki jest program szkolenia online, czy masz możliwość zadawania pytań.

A jeśli nigdy nie miałaś możliwości uczestnictwa w kursie online, nie obawiaj się. To wygodna, efektywna i generalnie fajna forma nauki. A do tego w rozsądnych pieniądzach można znaleźć naprawdę wartościowe kursy i szkolenia online.