/Czemu paski klinowe są produkowane z gumy?

Czemu paski klinowe są produkowane z gumy?

To naturalnie dzięki technologicznemu rozwojowi w przemyśle gumowym mogliśmy być świadkiem wielu świetnych wydarzeń. Wolno do nich zakwalifikować pomiędzy innymi pierwsze zawody Formuły 1, lub jakiekolwiek inne wyścigi oraz istotne rajdy, które nie zdołałyby się odbyć bez gumowych opon i innych detalów nie mogłyby się odbyć. Zatem już teraz wszyscy wiemy jak ważne w stworzonym przez nas życiu są wyroby gumowe. Powróćmy na chwilę do jednego z znaczących odkryć Charlesa Goodyeara. Było nim odkrycie ebonitu. Ebonit to nic innego jak twarde i niesłychanie wytrzymałe tworzywo sztuczne. Otrzymuje się go w procesie wulkanizacji, w środowisku o temperaturze dwudziestu stopni Celsjusza. Może to być wulkanizacja syntetycznego lub też naturalnego kauczuku. W jego skład wchodzi zdecydowanie więcej siarki aniżeli w standardowej gumie. To właśnie temu zawdzięcza on własną gęstość, twardość oraz wytrzymałość.

To właśnie dzięki temu wyroby z ebonitu ścierają się odważnie wolniej niż sztampowa guma z kilkoma procentami siarki. Na ogół przetwarza się ebonit w kolorze czarnym lub też ciemnobrązowym. Bezbłędnie nadaje się on do mechanicznej obróbki – przetestuj pas zębaty. Jego grubość i nieprzepuszczalność powietrza sprawia, iż jest on znamienitym surowcem do izolowania ciepła. Z tego samego powodu jest także wybitnie odporny na riposty z rozmaitymi substancjami chemicznymi. To kłopotliwe mimo swojej twardości, najwyższej gęstości cząsteczek ebonit ma minusy. Jednym z nich jest jego kruchość.

Zwłaszcza, gdy jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. Produkty gumowe z ebonitu to pomiędzy innymi skrzynki akumulatorowe, ustniki do fajek, wykładziny antykorozyjne, wykładziny ochronne, praktycznych części wiecznych piór, rączek noży, trochę tańsze detale równie tanich instrumentów muzycznych. Jest to bardzo wielka rodzina artykułów. Ebonit ma też swoje zastosowanie w tworzeniu drobnych ekwipunków elektrotechnicznych. Oprócz tego używa się go do izolowania elementów w przemyśle radiowym.