/Częste choroby ginekologiczne – ginekolog upomina

Częste choroby ginekologiczne – ginekolog upomina

Zdrowie damy jest jedną z osobnych dyscyplin nowoczesnej medycyny. Zamiarem tej dyscypliny jest nie tylko leczenie schorzeń kobiecych, lecz przede wszystkim zapobieganie ich powstawaniu. Nowoczesna ginekologia rozróżnia już niezliczone wręcz jednostki chorobowe, które dotykają kobiet w rozmaitym wieku, bez względu od rasy, wieku i statusu społecznego.

Z pewnością cechą łączącą wszelkie przypadki chorobowe jest konieczność doglądania o zdrowie kobiety, zanim stan chorobowy pozostanie zdiagnozowany jako ciężki. Wobec tego właśnie każdy gabinet ginekologiczny prócz wdrażania konkretnego leczenia stwierdzonych u swoich pacjentek chorób, absorbuje się także słusznym kształceniem kobiet w zakresie szeroko pojętej profilaktyki.

Najczęściej kobiety zgłaszają się do doktora z zakłóceniami miesiączkowania. W takich przypadkach lekarz ginekolog najczęściej zleca wykonanie dodatkowych badań, jakie zobrazują podłoże kłopotu. Już we wstępnej fazie testów, to jest po przeprowadzeniu badania ultrasonograficznego organów płciowych kobiety wolno ogłosić możliwość wystąpienia jajników policystycznych, jakie są najczęstszą przyczyną zaburzeń menstruacyjnych – po więcej serdecznie zapraszamy na ginekolog w krakowie. Kolejną dolegliwością, która jest wielokrotnie powodem wizyty w gabinecie ginekologicznym jest nadżerka szyjki macicy. Jest to stan zapalny błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy. Obecność schorzenia można zdiagnozować podczas ginekologicznego badania cytologicznego śluzu, a pierwsze symptomy choroby połączone są w wystąpieniem patologicznej wydzieliny z pochwy, bolesnością stosunków płciowych, a również nieregularnym krwawieniem z waginy, niezwiązanym z menstruacją. Pamiętać trzeba, iż nie kurowana nadżerka szyjki macicy ma okazję przekształcić się w poważny stan nowotworowy. Kolejna kobiecą dokuczliwością są torbiele jajnika, inaczej pojawiające się na powierzchni jajników cysty wypełnione płynem (śluzem). W większości wypadków leczy się je farmakologiczne, lecz w wypadku braku pozytywnych wyników terapii, zaleca się usunięcie operacyjne.