/Drzwi w domu – przeróżne warianty

Drzwi w domu – przeróżne warianty

W dowolnym pomieszczeniu lub obiektu znajduje się choć jedna para drzwi. Przez nie odbywa się ruch między pomieszczeniami. W razie potrzeby wolno je także od siebie odizolować, zamykając drzwi. Chociaż estetycznie wykonane, dekoracyjne drzwi z przeszkleniami oraz drzwi drewniane mogą stanowić efektowną ozdobę, to jednak architekci wnętrz nieprzerwanie wypatrują oryginalnych rozwiązań.

Dzisiaj uwagę zwrócili na szczególne właściwości szkła. Nie tylko przepuszcza promienie świetlne oraz umożliwia grę świateł. Jakkolwiek także stwarza wrażenie chłodnej oraz eleganckiej klasyki. Nic dziwnego, że coraz to znacznie większym zainteresowaniem cieszą się bramy garażowe bielsko biała. Umieszczane w mieszkaniach optycznie zwiększają przestrzeń.

Do pokoi dociera przez nie pokaźniejsza ilość światła codziennego, co oddziałuje korzystnie na samopoczucie. Znakomicie sprawdza się połączenie szkła z drewnem lub metalem. Takie nowoczesne, minimalistyczne złączenia znajdują coraz więcej sympatyków. Szkło używane w drzwiach przeszklonych jest zahartowane, to właśnie dzięki czemu niezmiernie trudno je stłuc. Przeznaczenie szkła pełni wobec tego nie tylko funkcję estetyczną, lecz jest też w pełni bezpieczne.

Kiedy myślimy o drzwiach, to z reguły jednoczą się nam z ruchomym skrzydłem. W wyobraźni pomijamy istnienie ościeżnicy, zawiasów oraz klamki. Po części jest to usprawiedliwione i łączy się z podstawową funkcją drzwi. Mają one za zadanie otwierać oraz zamykać pomieszczenia. W zależności od wielkości obiektów, montuje się przeróżne typy drzwi. Najbardziej podstawową formą są drzwi jednoskrzydłowe. Składają się z jednego skrzydła, framugi, klamki i zawiasów ulokowanych po jednej ze witryn internetowych ościeżnicy.

Zawiasy przytwierdzają skrzydło do ościeżnicy. Drzwi jednoskrzydłowe najczęściej są wybierane do prywatnych mieszkań oraz domów. Bardzo dobrze pasują do małych pomieszczeń, chociaż ostatnio mają poważnego konkurenta, w postaci drzwi przesuwnych. Drzwi jednoskrzydłowe spotkać wolno też w przeróżnych budynkach użyteczności publicznej. Nowoczesne projekty powoli rozpoczynają rezygnować z standardowych drzwi. W ich miejsce architekci wnętrz projektują nowoczesne, fantazyjne drzwi wykonane z niekonwencjonalnych do tej pory materiałów.