/Działanie i rola klimatyzacji

Działanie i rola klimatyzacji

Klimatyzator jest urządzeniem, które potocznie powiadając, używane jest do schładzania pomieszczenia. Jeżeli klimatyzacja nie jest przebiegiem chłodzącym, tylko pozwalającym na utrzymanie optymalnego klimatu w danym pomieszczeniu, to klimatyzator jest urządzeniem, to naturalnie dzięki jakiemu to najlepsze utrzymanie klimatu jest możliwe. Za jego wsparciem akceptowalna jest klimatyzacja – więcej na klimatyzacja chojnów. Klimatyzator składa się z trzech przemożnych części, to jest skraplacza, sprężarki i parownika. Parownik i skraplacz oprócz tego wyposażone są w wentylator. Parownik jest częścią rozmieszczaną wewnątrz pomieszczenia, natomiast klimatyzator promieniowy wymusza na nim obieg powietrza. Na parowniku ochładza się powietrze z klimatyzowanego pomieszczenia, oddając w ten sposób ciepło pośredniemu czynnikowi chłodniczemu – krąży on w obiegu zamkniętym.

Gaz, który jest czynnikiem pośrednim, zostaje sprzężony w sprężarce, co powoduje wzrost jego temperatury. Gaz ulega skropleniu i przekształca się w ciecz, jaka trafia do szczegółu rozprężonego. Kiedyś, wybitnie niejednokrotnie zdarzało się, iż pojęcie klimatyzacji było mylone z pojęciem wentylacji. Są to dwa, absolutnie inne zagadnienia. Klimatyzacja, jak już wcześniej wtrącono, jest procesem, dzięki któremu dopuszczalne jest utrzymanie wyśmienitego, optymalnego dla ludzi, klimatu w danym pomieszczeniu. Natomiast wentylacja jest absolutnie innym procesem.

Klimatyzacja reguluje temperaturę, wilgotność oraz przepływ powietrza, natomiast wentylacja gwarantuje jego wymianę, skażonego, na czyste. W trakcie tego procesu następuje wymiana. Wyróżnia się wentylację naturalną i mechaniczną. Tą pierwszą bezwiednie użytkuje wielu ludzi. Polega na pospolitym otworzeniu okna, a również spowodowaniu przeciągu. Tak nazywane, potocznie, wietrzenie, naturalnie gwarantuje wymianę zanieczyszczonego powietrza na oczyszczone. W dużych budynkach stosowanie przeciągów może być dosyć uciążliwe, wobec tego regularnym zastosowaniem jest w takich przypadkach wentylacja mechaniczna. Nie wystawia na przeziębienia.