/Ekstremalne odpoczynek – nurkowanie w miejscach krajoznawczych

Ekstremalne odpoczynek – nurkowanie w miejscach krajoznawczych

Myśląc o wczasach wielu z nas ma przed oczami płonące słońce, ogromną plażę, niebosiężne palmy oraz bezkresne, sielankowe morze. Większa część naturalnie to takich wakacjach fantazjuje – spędzonych zwłaszcza na uroczym odpoczywaniu, wygrzewaniu ciała na słońcu oraz słuchaniu cichego szumu fal morskich. O wiele mniej osób adoruje spędzać swobodny czas aktywnie, na przykład zwiedzając góry, surfujący lub nurkując. Jest też drobna grupka osób, dla których wczasy bez ogromnego przypływu adrenaliny, to wakacje stracone. Właśnie dla nich jednym z najbardziej olśniewających sposobów na wczasy ma okazję być nurkowanie pod lodem. By mieć szansę członkostwa w takiej wyprawie, należy odbyć szczególny kurs w jednym z doskonałych klubów czy centrów nurkowych. Dodatkowo, zawsze należy nurkować z drugą postacią, przenigdy samemu. Kolejna jednostka natomiast musi pozostać na powierzchni lodu, by zdołać nieść ewentualną pomoc oraz asekurować kolegów. Nurkowanie podlodowe jest przeżyciem niezwykłym, na granicy strachu przed zamkniętą przestrzenią nad głową oraz fascynacji cudownym światem podwodnym.

Ekstremalna turystyka: pikowanie jaskiniowe

Nurkowanie w zatopionych jaskiniach o wiele różni się od stereotypowego, typowego turystycznego nurkowania, odbywającego się pod czujnym okiem instruktora. Tutaj nurkowie w znacznej mierze są zdani na siebie, grożą im także na każdym kroku przeróżne niebezpieczeństwa. Jednym z nich są liczne osuwiska luźnych kamieni, które mogą zasypać kanał oraz odciąć drogę powrotu. Równowaga struktury skalnej odpowiednio doświadczony nurek rozpozna po kierunku prądu.

Szczególną uwagę zwracać trzeba też na siłę prądu. Jeżeli jest zanadto mocny, nie można z nim płynąć. Konsekwencją złamania tej zasady może być utrudnienie, a nawet uniemożliwienie sobie powrotu. Dodatkowo ze względu na szansę zmącenia wody łatwo jest stracić orientację w powierzchni. Z tego powodu drogę zawsze ma wyznaczać poręczówka, szczególna lina, jaką cały czas rozwijamy. Stosownego nurka jaskiniowego cechuje po największej części spokój. Umiejętność nie wpadania w panikę, kiedy tak właściwie zaklinujemy się w ciasnym, podwodnym korytarzu jest kluczowa dla kwestii ratunkowych.

Etykiety: