/Ergonomia w kancelariach medycznych i firmowych

Ergonomia w kancelariach medycznych i firmowych

Gabinet jest przede wszystkim miejscem pracy. Wskutek tego jego fundamentalną cechą powinna być funkcjonalność. W tym celu przynależy zdecydować, jakie meble będą korzystne. Nie ma sensu nabywać gotowych zestawów, jeżeli któryś z szczegółów nie będzie przydatny. Gabinet musi bowiem cechować się przestrzenią. Warto postawić na minimalizm oraz umieścić w nim tylko te meble, z których istotnie będzie się korzystać. Jest to zwłaszcza istotne w wypadku niedużych pomieszczeń. Zacząć należy naturalnie od biurka. Tutaj istotna jest wielkość. Osoby, jakie korzystają z wielu pism oraz urządzeń najlepszym rozwiązaniem kłopotów będzie biurko w kształcie litery L. W wypadku gabinetów leczniczych czy stomatologicznych należy nie zapominać o wielu innych funkcjach – tu pomoże strona meble do gabinetów lekarskich.

Praktyczne jest także postawienie obok biurka bocznej komody czy też kontenera na dokumenty. Oprócz tych detalów funkcjonalny gabinet powinien być wyekwipowany w regał na książki. Chociaż kilkanaście sztuk może znajdować się w takim miejscu zwłaszcza, jeśli przyjmujemy w nim istotnych gości.

Zamiast regału wolno wstawić biblioteczkę. W niej także wolno trzymać książki. Plusem biblioteczek jest to, że są zamykane. Trzymane w niej przedmioty nie kurzą się. Biblioteczka może być w całości przeszklona. Można w niej trzymać też przeróżnego rodzaju bibeloty, jak nagrody, lub pamiątki z podróży. Jeśli w gabinecie będą przyjmowani goście wymagane jest urządzenie porządnego kącika, w którym będzie można porozmawiać oraz napić się kawy. Ma obowiązek być wyposażony w stolik i niebezużyteczną liczbę krzeseł bądź też foteli.

Ważne jest, żeby wszelkie siedziska były jednakowe. Sadzając gościa na mniejszym meblu okażemy mu bowiem wyższość. Gabinet, w którym spędza się dużo godzin powinien być też wyposażony w kanapę, na jakiej można dać wypocząć zmęczonym plecom albo uciąć sobie krótką drzemkę. Jeśli miejsca jest mało, w owym czasie warto dostawić niewielką kanapę do stolika. Będzie w owym czasie jednocześnie służyć do przyjmowania gości oraz do wypoczynku. Nie ma jednej ogólnej zasady, jak urządzić funkcjonalny gabinet. Wszystko zależy od pragnień jego użytkownika. Trzeba więc przed urządzeniem miejsca do pracy zastanowić się, jakie czynności będzie się w nim wykonywać, a dalej, jakie przedmioty oraz meble będą do tego niezbędne.