/Gigantyczne okno oraz okucia – jak przystosować okna do domu bądź obiektu?

Gigantyczne okno oraz okucia – jak przystosować okna do domu bądź obiektu?

Im większe przeszklenia, tym trudniejsze ich ubezpieczenie. Zwiększają się jakkolwiek wszelkie parametry i ich dwustronne oddziaływanie: wielkość szyby i klasa antywłamaniowości decydują o jej ciężarze, a ten wpływa na grubość ramy, jaka musi ów ciężar podtrzymać. Zachowanie parametrów antywłamaniowych jest wybitnie kłopotliwe przy znaczących przeszkleniach. Największe dostępne okno (czy może są to już drzwi) ma 200×220 centymetrów oraz przesuwny sposób inicjowania. Takie drzwi muszą mieć wkładkę uniemożliwiającą ich podniesienie oraz wyjęcie oraz zatrzaskowe zamki otwierane kluczykiem, zamontowane u góry i na dole ramy. W oknach mających spełniać kryteria zwiększonej wytrzymałości na włamanie nie trzeba zastosować szprosów konstrukcyjnych- w znaczny sposób osłabiają one konstrukcję ramy. Żeby były profesjonalne, powinny być szerokie- zajęłyby znaczną część powierzchni okna.

Obszerne okna to też gigantyczna powierzchnia do porządkowania, mycie okien ma prawo być znacznie bardziej uciążliwe niż w wypadku małych lub również stereotypowych okien – sprawdź ofertę na okna tłuszcz. Analizując oferty producentów okien, błyskawicznie wolno się przekonać, iż wykorzystują oni z okuć wytwarzanych w kilkunastu jednostkach. Każda z nich użytkuje indywidualne rozwiązania. Proponowane rozwiązania na ogół sprawdzają się do rzetelnego zabezpieczenia newralgicznych miejsc ramy okna, czyli narożników i klamki.

Najważniejsze detale zabezpieczające przed wyważeniem to: trzpienie i zaczepy antywyważeniowe, zabezpieczenie zawiasu dolnego, parę rygli montowanych w przeróżnych częściach ramy, blokady antywyważeniowe, system co najmniej paru rygli instalowanych na obwodzie ramy, klamki z atestowanymi wkładkami. Kupując okna, jesteśmy zdani na okucia firmy, z którą współpracuje producent. Należałoby jednakże pamiętać, iż okucia to 10-15% ceny okien i mają one być niezawodne, funkcjonować dużo lat i nie utrudniać żadnej z użytkowych funkcji okna, a też chronić je przed wyważaniem. Muszą zatem sprawiać, żeby rama skrzydła perfekcyjnie przylegała do ramy ościeżnicy i by między tymi elementami nie powstawały szczeliny, w które wolno wcisnąć narzędzie do podważenia skrzydła.