/Grobowce wizją artystyczną – jak zadbać o pomnik?

Grobowce wizją artystyczną – jak zadbać o pomnik?

Na cmentarzach i w wielu znaczących miejscach, po czasie surowego, minimalistycznego a następnie modernistycznego stylu, do łask wraca nie tylko naturalizm, jednakowoż również schematyczne formy sztuki. W dobrym tonie są nie tylko wyroby z drzewka, artystyczne wyroby metalowe kute przez kowali, niemniej jednak również twórczości z naturalnego kamienia. Tradycyjnie wytwory kamieniarzy, czy poniekąd rzeźbiarzy w kamieniu, spotkać jesteśmy w stanie w kościołach i bazylikach. Są to przede wszystkim postaci świętych, czy też sceny prezentujące ważne dla wierzących wydarzenia. Nie mniej jednakże legendarne staje się umieszczanie takich symbolicznych rzeźba na zewnątrz, na terenach przykościelnych łącząc je z aranżacjami ogrodniczymi.

Sporo osób też poddaje z prostych monumentów na cmentarzu, dodając na nagrobki rzeźby, jako wyraz piękniejszego wyeksponowania swojej pamięci dla zmarłej osoby tak jak miało to miejsce w historii w wypadku znaczących osób – oto, co proponuje zakład kamieniarski. Kamieniarstwo artystyczne pojawia się również w życiu codziennym, mile bo są współcześnie widziane jego elementy jako ozdoby parków czy placów na osiedlach. Dodają one miejscu wyrafinowania i klasy.

Z rozkoszą także przed naszymi domami, przy bramach wjazdowych lub w przydomowych ogrodach umieszczamy dzieła kamieniarzy. Najczęściej są świetnie wkomponowane w architekturę otoczenia oraz maja za zadanie przywodzić na myśl dawne pałacowe parki. Najistotniejszą kwestią przy dbaniu o nagrobki, tak jak przy każdej czynności porządkowej jest regularność oraz skrupulatność. Najpiękniejsze bowiem marmury, rośliny lub otoczenie miejsca spoczynku naszych bliskich, tracą na wyglądzie brudne, zapuszczone czy również zniszczone. Trzeba wobec tego pamiętać by tak nieraz jak to możliwe myć i pastować nagrobki, a supermarkety czy też punkty sprzedaży zlokalizowane w pobliżu cmentarzy oferują szeroką gamę pomocnych w tym środków i wyposażenia. Nie należy przy tym zapominać o czyszczeniu szczegółów ozdobnych, bocznych ścianek nagrobków, podwyższeń czy także ławeczek. Prawidłowo jest także pamiętać o zabezpieczaniu przed uszkodzeniami mechanicznymi, inaczej zadbać o podstawki i osłonki pod kwiatami i zniczami. Sam pomnik jednak to nie wszystko, bowiem tak samo jak w domu powinno się dbać o jego otoczenie. Wskutek tego tak ważne jest wycinanie nieprzydatnych krzaków czy drzew, niszczenie chwastów czy także grabienie liści oraz koszenie traw.