/Jak rozmawiać o ogrodach?

Jak rozmawiać o ogrodach?

Jak w każdej branży również w ogrodniczej może się zdarzyć, że firmę odwiedza Klient, który ma nie do końca sprecyzowane plany, ale interesują go ogrody i chciałby porozmawiać o możliwościach. To jest właśnie ten moment, kiedy przydają się studia ogrodnicze. Oczywiście, w branży pracuje wielu profesjonalistów, którzy nie mają wykształcenia ogrodniczego a o swojej pasji wiedzą znacznie więcej niż nie jeden naukowiec, a przy tym mają tak zwaną „rękę do roślin”. Programy kształcenia w Polsce są jednak tak skonstruowane, by uczyć studentów korzystania z możliwości komunikacyjnych i tak zwanej podbudowy teoretycznej, w tym rysu historycznego ogrodnictwa. A ostatnia z wymienionych kwestii jest po prostu gwarancją, że uda się znaleźć odpowiednią inspirację która zadowoli Klienta, lub pomoże mu się zdecydować.

Klasyfikacja ogrodów, czyli wstęp do konsultacji

Każdy ogród ma swój styl – to dewiza przyświecająca każdej profesjonalnej firmie ogrodniczej ze Szczecina. Jeśli jednak poprzestaniemy na prezentacjach różnych fotografii, często nawiązujących po kilka do tego samego stylu, ryzykujemy że spotkanie konsultacyjne tylko pogłębi wątpliwości zamiast zainspirować. Lepiej będzie poprowadzić rozmowę tak, jakby się konstruowało kwestionariusz, w którym rolę inspiracji kolejno będą odgrywać: styl, asortyment, przeznaczenie, możliwości posadowienia budowli ogrodowych oraz nawiązania do kierunków w sztuce ogrodowej.

Styl ogrodu i towarzyszące mu elementy

Ogrody Szczecin klasyfikowane według stylu na ogół pobudzają wyobraźnię, szczególnie gdy można pokazać przykłady możliwe do zaobserwowania na terenie działania firmy ogrodniczej, czyli w naszym przypadku – w Szczecinie. W naszym mieście można zaobserwować ogrody w stylu angielskim, chińskim, francuskim, włoskim i zen. Istnieją też w Szczecinie posesje, które zdobią ogrody w stylu perskim i holenderskim. Ale jeśli to za mało by zainspirować, warto posłużyć się w rozmowie klasyfikacją związaną z ogrodowym asortymentem, a przy okazji omówić niektóre ich elementy. Ogrody od strony swojej zawartości to ogrody skalne, dendrologiczne (skala nie ma znaczenia, mogą być naprawdę niewielkie), bylinowe, różane (często są to po prostu wydzielone części ogrodów), sady oraz co w Szczecinie należy do rzadkości – winnice.

Klasyfikacja ogrodu ze względu na przeznaczenie

Ogrody klasyfikowane ze względu na przeznaczenie częściej budzą w Szczecinie zainteresowanie firm planujących przekształcenie części swoich terenów zielonych oraz administracji osiedli mieszkalnych borykających się z planem zagospodarowania przestrzennego. Poza tym, chociaż w Szczecinie na ogół nie spotyka się zlecenia na ogród botaniczny to warto wspomnieć o tym rodzaju, ponieważ wiele osób ma pragnienie posiadania niewielkiego terenu na którym będzie mnóstwo wyjątkowych roślin i tu idea zakątka botanicznego jest doskonałą inspiracją. W dalszej kolejności na uwagę zasługują ogrody wodne (posesje ze stawami), rustykalne (zawsze w modzie) i krajobrazowe.

Ogrody w Szczecinie – inne inspiracje

W kwestii obiektów, które znajdą się w ogrodach na uwagę zasługują takie inspiracje jak palmiarnie i pomarańczarnie, szklarnie oraz wiwaria, albo woliery dla ptaków egzotycznych. Co ważne – prezentując rodzaje ogrodów warto poinformować, że konsultacje i rozmowy na temat inspiracji do niczego nie zobowiązują. Ogrody są miejscami niepowtarzalnymi, powstającymi w ścisłym związku z wizją właścicieli, żadna firma w Szczecinie uważająca się za profesjonalną nie będzie praktykować przymusu w skorzystaniu ze swoich usług. Na koniec warto wspomnieć o nawiązaniach do kierunku w sztuce ogrodowej, które jako akcenty odmienne od wydźwięku całości wizerunku nadają ogrodom niepowtarzalnego klimatu. W tej dziedzinie na uwagę zasługuje naturalizm, styl krajobrazowy, styl eklektyczny oraz „arts & crafts”.