/Jak wybrać najlepszy odkurzacz ręczny według ekspertów?

Jak wybrać najlepszy odkurzacz ręczny według ekspertów?

Mniejsze odkurzacze ręczne mogą być przydatne do szybkiego czyszczenia punktowego i odkurzania trudnodostępnych miejsc.

Kiedy próbujesz posprzątać sierść zwierząt domowych lub okruchy przekąsek na kanapie, czasami nie ma sensu sięgać po większy odkurzacz. Chociaż większe i bardziej wytrzymałe modele z pewnością mają swoje miejsce w Twoim arsenale domowych środków czystości, jeśli chodzi o szybkie sprzątanie punktowe lub trudniej dostępne miejsca, mocny odkurzacz ręczny może być o wiele łatwiejszą opcją.

Poniżej rozmawialiśmy z ekspertami w dziedzinie sprzątania na temat cech, których należy szukać w odkurzaczu ręcznym i najlepszych momentów, w których można go używać. Korzystając z ich wskazówek dotyczących zakupów.

Czym dokładnie jest odkurzacz ręczny?

Odkurzacze są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ponieważ każdy z nich jest przeznaczony do określonego celu. Odkurzacz ręczny jest mniejszą wersją normalnego odkurzacza domowego. Zazwyczaj jest tak mały i lekki, że można go wygodnie trzymać w jednej ręce, co czyni go 'poręcznym’ do użytku w niewygodnych miejscach, takich jak schody, małe przestrzenie, takie jak samochód, lub zakurzone zakamarki. Zwykle zajmują też mało miejsca i są szybsze i wygodniejsze w szybkim sprzątaniu pomiędzy cotygodniowymi rutynami odkurzania.

Podczas zakupów możesz zauważyć, że odkurzacze ręczne są dostępne w dwóch opcjach: przewodowe lub bezprzewodowe, co oznacza, że podczas pracy muszą być podłączone do gniazdka lub zasilane z akumulatora. Ponieważ odkurzacze ręczne są przeznaczone tylko do obsługi mniejszych bałaganów, to większość ludzi skorzystałaby z posiadania zarówno odkurzacza ręcznego, jak i pełnowymiarowego. Prawdziwy, 'duży’ odkurzacz jest koniecznością – wymogiem – dla każdego domu, niezależnie od jego wielkości, w celu pełnego, właściwego i regularnego sprzątania.

Jak kupić nowy odkurzacz ręczny?

Jeśli jesteś na rynku nowego odkurzacza ręcznego, istnieje kilka głównych czynników. Zadaj sobie następujące pytania podczas porównywania modeli:

 • Jaka jest główna powierzchnia, którą muszę oczyścić i główna substancja, którą próbuję usunąć? Na przykład, czy kupujesz to urządzenie, aby pomóc uporać się z piaskiem w bagażniku samochodu, okruchami jedzenia na gołej podłodze w jadalni, sierścią psa na kanapie lub mieszanymi zanieczyszczeniami na schodach wyłożonych dywanem?
 • Z jakimi narzędziami/ przystawkami jest dostarczany? Czy jest turbo obrotowa szczotka do sierści zwierząt, narzędzie szczelinowe, rura z wężem przedłużającym czy dysza elektryczna do podłóg i dywanów?
 • Jaki jest rozmiar, waga i kształt? Zastanów się, czy będzie w stanie zmieścić się w miejscach, do których jest potrzebna i jak długo będziesz w stanie ją utrzymać, zanim się zmęczysz.
 • Jak długi czas pracy jest potrzebny przy każdym typowym użyciu? Czy szukasz szybkiego zbierania okruchów, 10-minutowych sesji sprzątania podłóg w domu lub 30-minutowego dogłębnego czyszczenia samochodu? Będzie to miało wpływ na czas pracy, jakiego oczekujesz.
 • W jaki sposób moc jest wyzwalana lub włączana? Czy spust musi być trzymany przez cały czas, czy też istnieje przełącznik zasilania przy dłuższym użytkowaniu?
 • Jak dużą potencjalną moc ssania posiada?
 • Jak są filtrowane zanieczyszczenia? Czy jest to jednorazowy worek czy bezworkowy pojemnik na brud? I czy filtr można myć?
 • Jakiej długości życia mogę się spodziewać? Na przykład, czy potrzebujesz go głównie do jednej pracy, czy masz nadzieję mieć go przez następne pięć lat?
 • Jak długo jest gwarancja i gdzie lub jak bym dostał, że spełnione to potrzebne? Czy jest jakieś wsparcie techniczne online, i trzeba by wysłać go do zdalnego obiektu lub można przynieść go do lokalnego warsztatu?

Podczas zakupu zwróć uwagę także na inne czynniki:

 1. Marka. Jeśli możesz, trzymaj się ustalonej i dobrze obsługiwanej marki. Ułatwi to zakup podstawowych części zamiennych do urządzenia.
 2. Wrażenia. Wypróbuj różne ręczne odkurzacze, aby upewnić się, że ten, który wybierzesz, dobrze się trzyma w rękach.
 3. Łatwe usuwanie zanieczyszczeń. Im mniejsza pojemność pojemnika na kurz, tym częściej będziesz musiał opróżniać uprzątnięty brud. Upewnij się, że możesz łatwo opróżnić pojemnik na brud i wyczyścić jego filtry. Może to również oznaczać potencjalny kontakt z zanieczyszczeniami, które najlepiej byłoby ograniczyć.
 4. Zasilanie elektryczne. W zależności od planowanego zastosowania, znaczenie będzie miało to, czy model jest bezprzewodowy czy zasilany bateriami. Jeśli próbujesz wyczyścić samochód lub łódź, możesz nie chcieć ograniczać się do posiadania gniazdka w pobliżu, ale jeśli szukasz większej mocy w pomieszczeniach, możesz preferować przewód.
 5. Akumulator zewnętrzny. Wyjmowany pakiet baterii umożliwia zakup i przechowywanie zapasowej baterii pod ręką w celu wydłużenia czasu pracy.
 6. Przystawka do szczotek obrotowych. Jeśli musisz usunąć dużo sierści zwierząt domowych lub wyczyścić dywany i tapicerkę (na schodach lub w samochodzie), upewnij się, że odkurzacz ma zasilaną przystawkę ze szczotką obrotową.
 7. Narzędzia do odkurzania. Jeśli masz przede wszystkim gołe powierzchnie i drewniane podłogi do czyszczenia z ręcznym odkurzaczem, upewnij się, że jest wyposażony w narzędzia do odkurzania, które są otoczone włosiem, które są miękkie.
 8. Inne akcesoria. Szukaj ręcznych odkurzaczy, które są dostarczane z, lub mogą przyjąć, przedłużacz i dyszę do czyszczenia podłóg.

Przeczytaj więcej na stronie https://kb.pl/porady/czy-potrzebny-mi-odkurzacz-bezprzewodowy-_wp21/