/Jakim sposobem działa skrzynia biegów w samochodzie?

Jakim sposobem działa skrzynia biegów w samochodzie?

Kluczowym zagadnieniem skrzyni biegów jest maksymalne spożytkowania mocy silnika. To ona gwarantuje nam zdobycie najwyższej szybkości samochodu przy względnie niskich obrotach. Gdyby nie towarzystwo skrzyni biegów, samochodem zdołalibyśmy jeździć tylko po prostym terenie. Jazda pod górki, w szeregu przypadków niezmiernie strome, jak w przypadku samochodów terenowych, nie była by dopuszczalna.

Skrzynia, prócz tego podstawowego zastosowania, potrafi też odmienić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego wewnątrz skrzyni stosuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest elementem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest dopuszczalne w czasie wybrania pozycji luz. Najczęściej znajduje się ona pomiędzy biegami. Silnik funkcjonuje wtenczas samoczynnie, nie napędzając naszego samochodu.

W co niektórych wozach, oprócz lewarka do zwykłej zmiany biegów, znajduję się także drugi, jaki umożliwia nam zwiększenie bądź też redukcję pełnego przełożenia – przetestuj skrzynia multitronik. Idealna skrzynia biegów powinna nam zapewnić wielką odporność i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, zwalnia nas z ręcznej zmiany oraz ułatwia sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przestawia biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. To właśnie dzięki temu silnik jest mniej zmęczony i zmniejsza się okazja na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najatrakcyjniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama konstrukcja sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda również zupełnie inaczej aniżeli w modelu manualnym. Typowa skrzynia składa się z trzech podzespołów. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń i zespoły sterowania.

Każdy użytkownik, który zakupił samochód z automatyczną skrzynia biegów ma obowiązek się poprzednio zapoznać z jej niedociągnięciami oraz plusami. Nieraz wolno usłyszeć, że samochód z automatyczną skrzynią biegów więcej pali. Nie jest to do końca prawdziwość. Ten typ skrzyń sporadycznie także ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, że jest eksploatowany w odpowiedni sposób. Niestety wymiana, lub dowolne prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są nadzwyczaj kosztowne.