/Koszule, majtki i bielizna nocna dla kobiet – jak kupić?

Koszule, majtki i bielizna nocna dla kobiet – jak kupić?

Zmiana ubrania na inne przed pójściem na spoczynek, inaczej przed nocnym spaniem, nie zawsze była rzeczą dosadną. Od około XVI wieku i to w kręgach wyższych dyscyplin zaczęto wykorzystywać zmianę koszuli powszedniej na nocną. W XIX w. nocna koszula damska była bardzo obszerna, duża, suto marszczona, długa do samej ziemi. Wykończona była od góry kołnierzykiem, zapinało się ją pod samą szyjkę, rękawy miała bufiaste, długie, z wąskimi ściągaczami.

Na wierzch można było zakładać ulubiony nocny kubrak bez rękawów, przede wszystkim przydatny, gdy wypada było wyjść z łóżka w zimną noc. Dopiero w czasie międzywojennym nocna bielizna damska stała się swobodniejsza i bardziej seksowna – więcej na https://hurtownia-lorena.pl/sukienki-z-kieszeniami. Koszule nocne okresu międzywojennego, bardziej niż wcześniejsze naprowadzające suknie, szyte były z miękkich tkanin i dzianin, skrócono rękawy, a nieraz redukowano je do ramiączek. W miejsce sztywnego kołnierzyka połączonego pod sama szyją, pojawiły się większe oraz mniejsze dekolty. W tym samym czasie nastała moda na damskie piżamy.

Szyte były z doborowych tkanin jedwabnych. Na początku nie sprzyjały jako strój do spania, tylko ubiór poranny, w którym spożywano śniadanie. Na piżamę taką nakładano powiewny, dekoracyjny szlafroczek. Już od lat dwudziestych ubiegłego wieku zaczęły odchodzić w niebyt damskie pantalony. Przy trochę tylko zasłaniającej kolano prostej sukience, majtki musiały przybrać odpowiedniejszą formę i rozmiar, czyli przylegać bliżej do ciała oraz posiadać krótsze nogawki. I w takim naturalnie kierunku podążyła ewolucja tej części damskiej bielizny osobistej.

Majtki stawały się coraz znacznie bardziej obcisłe, a nogawka w końcu została zredukowana do zera. Osiągnięcie porządnego stopnia obcisłości stało się proste dzięki wprowadzeniu dzianin z dodatkiem włókien sztucznych. Tak powstały majtki typu „figi”, przylegające do ciała, kończące się od góry trochę poniżej talii oraz pozbawione nogawek. W latach siedemdziesiątych przebojem były komplety na cały tydzień, wyprzedawane po 7 sztuk, a jakakolwiek para miała z przodu nadrukowany napis z kolejnym dniem tygodnia. Z w pewnych sytuacjach do łask powróciły matki czysto bawełniane, wykończone na obrzeżach koronkowymi gumkami.