/Kupno domu. Na własną rękę, czy z pośrednikiem nieruchomości?

Kupno domu. Na własną rękę, czy z pośrednikiem nieruchomości?

W życiu wielu z nas przyjdzie chwila, gdy zdecydujemy się na własną nieruchomość. Piękny dom w Szczecinie, Katowicach czy Łodzi jest z pewnością marzeniem niejednego z nas. Taki zakup jest jednakże dość czasochłonnym i ciężkim przedsięwzięciem, które będzie od nas wymagało właściwego przygotowania. Jest wiele kwestii, które będziemy musieli dokładnie rozważyć, aby być zadowoleni z naszego wyboru. Warto podejść do tego rozsądnie, gdyż jest to decyzja na lata, a w niektórych wypadkach – na całe życie.

Jest mnóstwo aspektów, które należy rozważyć. Na pewno warto zastanowić się czy interesuje nas nowy dom, nieruchomość pochodząca z rynku wtórnego, czy też budowa własnego domu. Każda z tych opcji jest ciekawa i warto się nad nią zastanowić. Zakup nowego lokum to niezwykle wygodna opcja, która wymaga od nas minimalnego wysiłku. Przeciwieństwem będzie tutaj budowa od podstaw. Rynek wtórny z kolei będzie oferował mnóstwo starszych budynków, które pomimo atrakcyjnej ceny będzie trzeba wyremontować.

Jedną z najważniejszych kwestii będzie lokalizacja, która wiąże się również z rodzajem domu, na jaki się zdecydujemy. Nowe domy w Szczecinie, Poznaniu bądź innych większych miastach, z reguły powstawać będą w przedmiejskich rejonach. Zaletą tych obszarów jest bez wątpienia spokój i cisza, choć warto pamiętać, że ceną będzie tu większa odległość od centrum. Wiele domów z rynku wtórnego będą z kolei zlokalizowane bliżej starówek, dzięki czemu wielu z nas będzie miało trochę łatwiejszy i szybszy dojazd do pracy.

Kolejną sprawą do pomyślenia są cechy nieruchomości. Wyznacznikiem powinny być oczywiście nasze wymagania. Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie na przykład domu bez balkonu czy werandy. Dla innych istotną kwestią będzie z kolei układ pomieszczeń, otwarty salon, dodatkowa łazienka bądź obecność pralni czy garderoby. Jeśli decydujemy się na gotową nieruchomość, na pewno warto dokładnie przyjrzeć się rzutom budynku, co pozwoli nam uniknąć rozczarowań.

Gdy zdecydujemy się już na konkretne cechy, które powinna mieć nasza nieruchomość, warto być cierpliwym. Często może się okazać, że poszukiwania lokum potrwają kilka miesięcy. Jeżeli jednak zakup w domu w Szczecinie czy Łodzi to nasz najważniejszy cel, cierpliwość na pewno się opłaci. Poza kontaktem z agentem nieruchomości, powinniśmy także prowadzić poszukiwania na własną rękę. Poza analizowaniem ogłoszeń, warto odwiedzić strony lokalnych deweloperów, na których znajdziemy nowe, interesujące realizacje powstające w naszych miastach oraz ich wizualizacje.

Etykiety: