/MRI dla koni jako podejście alternatywne dla USG oraz rentgenodiagnostyki

MRI dla koni jako podejście alternatywne dla USG oraz rentgenodiagnostyki

Rezonans magnetyczny dla koni to podejście alternatywne dla ultrasonografii oraz rentgenodiagnostyki. Jest wykonywany w ośrodku dla koni Archipp przy wykorzystaniu innowacyjnego sprzętu. Badanie przeprowadzane jest na stojącym koniu, od kopyt do stawu nadgarstkowego albo skokowego, a także dla kości i tkanek. Obrazowanie ma miejsce bez zastosowania promieni rentgenowskich i substancji radioaktywnych. Szybkie rozpoznanie jakie daje rtg koni pozwoli jak najprędzej rozpocząć terapię.

Ambulatoryjny tok badania to spore ułatwienie, ponieważ konia nie trzeba zostawić w klinice. W wyniku badania uzyskuje się obrazy w przeróżnych płaszczyznach, a jeśli jest to potrzebne ze względu na różne schorzenia, można liczyć na ujęcia porównawcze zdrowej kończyny. Jakość obrazu wpływa na wysoką jakość diagnostyki. Zaawansowana technika sprawdza się w wypadku trudnych kulawizn u koni. Rozkuty przed badaniem koń zostaje uspokojony przy pomocy środków farmakologicznych i wprowadza się go do pomieszczenia diagnostycznego.

Badana kończyna jest dokładnie ustawiana na polu magnetycznym. W trakcie rezonansu powstaje od 300 do pięciuset obrazów, analizowanych przez wykwalifikowanego radiologa. Niedługi czas badania a także to, że jest ono wykonane bez konieczności podania znieczulenia ogólnego są gwarancją spokoju dla właścicieli. Dokładne obrazowanie urazów kości i tkanek miękkich, gdy wcześniej wystawiona diagnoza była niepewna.

Po wykonaniu MRI zyskuje się pewność, że technika leczenia będzie dopasowana doskonale. Z badania można skorzystać, gdy koń przeznaczony jest do kupna lub sprzedaży. Badanie z pomocą MRI pozwoli na wgląd w obszary niedostępne dla pozostałych metod obrazowania. Mogą to być struktury zamknięte w obrębie puszki kopytowej albo zmiany w obrębie kości, tkanki podchrzęstnej i chrząstki stawowej. MRI to baza do leczenia chorób ortopedycznych. Sprawdzając wyniki specjalista błyskawicznie może podjąć decyzję o sposobie leczenia.