/Okna drewniane vs z PCV – co wybrać?

Okna drewniane vs z PCV – co wybrać?

Producenci oferują okna izolujące nasze mieszkania przed gwarem zewnętrznym. Newralgiczne zadanie realizuje szyba. To ona w gigantycznej mierze odpowiada za dźwiękoszczelność. Przy kupnie wypada zwrócić uwagę na wartość szyby. Im wyższa tym lepsza izolacyjność szyby. Okno takie jest na ogół stworzone z paru warstw szyby o przeróżnej grubości, natomiast przestrzeń między nimi wypełniona jest kłopotliwym gazem czy też mieszanką takich gazów. Każde dźwiękoszczelne okno zawiera oznaczenie Rw.

Jeśli tego naznaczenia nie ma to oznacza że to nie jest akustyczne okno. Poza tym szyba to nie całość. Jeżeli ościeżnice będą koszmarnie przymocowane, wtenczas okno nie będzie realizowało własnej funkcji w 100%. Wszystko musi być dokładnie i szczelnie zamocowane. Naturalnie te czynniki wpływają na wentylację naszych pomieszczeń – więcej o tym na nadzór budowlany Turek. Dodatkowo wielkie znaczenie na akustykę posiadają ściany. Brzmienia rozchodzą się w postaci fal. Im lżejszy materiał z którego są wykonane ściany tym pokaźniejsze drgania występują. Masywne, ciężkie ściany są trafnym izolatorem nie poddającym się drganiom. Dużo osób zastanawia się nad wyborem okna z PCV czy drewna. Aktualnie technologia produkcji okien z drewna wybitnie się zmieniła oraz ulepszyła, w takim razie zarówno jak okna z tworzyw chemicznych jak i drewniane mają zbliżone do siebie parametry.

Mogą być wyposażone w takie same okucia, szyby itp. Jednakowoż drewniane mają wytrzymalsze ramy. Okna muszą gwarantować wentylację. W tym wypadku oba typy są szczelne lub ewentualnie poprawnie rozszczelnione. Wadą okien drewnianych jest jego odnawianie. Raz na jakiś czas należy zetrzeć papierem ściernym starą powłokę lakieru a później pomalować. W wypadku okien plastikowych, proceder ten nie następuje. Okna plastykowe są zimniejsze od drewnianych z uwagi na zamontowaną stalową wkładkę. Poza tym okna plastikowe ulegają odkształcaniu się pod wpływem zmian temperatury. Im ciemniejszy kolor tym większe będą występować odkształcenia. W następstwie tego w czasie montażu, warto pozostawić 1,5cm dziurę między oknem a ścianą. Z reguły okna plastykowe są tańsze od okien drewnianych.