/Perły, czyli klejnoty wśród klejnotów – jakie są ich zastosowania?

Perły, czyli klejnoty wśród klejnotów – jakie są ich zastosowania?

Z uwagi na swój charakterystyczny, bardzo atrakcyjny wygląd, perły zyskały szczególne znaczenie w niemal każdej kulturze, która miała z nimi styczność. Są to drogocenne klejnoty, które ceni się z uwagi na ich estetykę, co przekłada się na powszechne zastosowanie w jubilerstwie. Naszyjniki oraz bransolety z pereł od niepamiętnych czasów stanowiły symbol prestiżu, a same w sobie, klejnoty te wykorzystywane były w różnego rodzaju zdobieniach. Nie ulega wątpliwości, że perły są naprawdę wyjątkowe, nawet na tle innych kamieni szlachetnych, które często znajdują się w ich towarzystwie na naszyjnikach i pierścionkach.

Skąd biorą się perły?

W odróżnieniu od większości kamieni szlachetnych, które pozyskiwane są z wykopalisk, źródłem pereł są zbiorniki wodne, a dokładniej żyjące w nich małże. Te małe stworzenia niestrudzenie filtrują wodę w poszukiwaniu pożywienia, lecz gdy do ich wnętrza dostanie się drobinka pyłu, te zaczynają otaczać ją warstwą masy perłowej, aby nie doprowadzić do wewnętrznych obrażeń. Efektem tego są dobrze znane, okrągłe, białe klejnoty, które urzekły już niejednego entuzjastę stylowej biżuterii. Profesja poławiacza pereł istniała od czasów niepamiętnych, w której nawet prości rybacy mieli szansę zdobyć taki drogocenny klejnot, zazwyczaj penetrując niezliczone małże w poszukiwaniu upragnionej perły na naszyjniki. Należy podkreślić, że w naturze zjawisko to jest niezwykle rzadkie, dlatego ceny tych klejnotów były niezwykle wysokie.

Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż postęp technologiczny przyniósł nowe możliwości oraz interesujące rozwiązania. Perły na sznury można obecnie hodować, gdyż wykorzystując wyspecjalizowaną aparaturę, da się zapewnić małżom kontrolowane warunki do rozwoju, sztucznie wprowadzając drobinki do ich wnętrza, aby te zaczęły wytwarzać perły na naszyjniki. Rzecz jasna, tak uzyskane klejnoty nie są równie cenne, co te zebrane metodą naturalną – nabywcy ekskluzywnej biżuterii zazwyczaj są zainteresowani wyłącznie najwyższą półką, przez co tradycyjni poławiacze pereł funkcjonują nawet współcześnie.

Większa dostępność pereł oraz niższe ich ceny przełożyły się jednak na popularyzację akcesoriów z nich wykonanych. Obecnie niemal każdy może pozwolić sobie na stylowy naszyjnik bądź bransoletę z pereł, a sam wygląd tych ozdób nie różni się od tych tradycyjnych, pozyskanych z dzikich małży. Wystarczy zapoznać się z aktualnymi ofertami popularnych sklepów jubilerskich, a z pewnością będzie się w stanie odszukać przynajmniej kilka interesujących pozycji.

Czym wyróżniają się perły w biżuterii?

W porównaniu do precyzyjnie obrobionych klejnotów forma pereł wydaje się prosta, a nawet surowa – w tym jednak kryje się ich niepowtarzalna elegancja. Wysokiej klasy perły na naszyjniki cechują się naturalnym kształtem, który idzie w parze z atrakcyjnym połyskiem oraz gładką, przyjemną w dotyku powierzchnią. Cechy te sprawiają, że perły doskonale komponują się z minimalistycznymi ozdobami, często stanowiąc jedyny ornament w danym akcesorium.