/Podhale ciekawym turystycznie rejonem

Podhale ciekawym turystycznie rejonem

Gdzie w Polsce jesteśmy w stanie się wybrać w celach turystycznych? Co należałoby zobaczyć, co zwiedzić? Pewnie jednym z takich miejsc jest małopolskie Podhale. To rejon pełen pięknych góralskich miejscowości, a wszystkie one leżą u podnóża najważniejszych w Polsce gór, inaczej Tatr. Co wobec tego zasługuje na uwagę i gdzie turysta ma obowiązek się zatrzymać? Oczywistym będzie skierowanie przyjezdnych do Zakopanego. Samo miasto z Krupówkami na czele, to przykład góralskiego stylu, kultury rodem z gór. Powszechnie mówi się o stylu zakopiańskim. Spotkamy się tam z ładną architekturą budynków stawianych z drzewa, choć specyficzna jest tutaj również podmurówka, w wielu przypadkach składająca się z kamienia. Chatki góralskie zwieńczone są niezmiernie finezyjną więźbą dachową i będąc na Podhalu nie umknie to naszej profesjonalnej uwadze. Wiele z tamtejszych budynków ma status zabytków, a wśród nich gigantyczną liczbę stanowią kościoły.

Nieopodal Zakopanego znajduje się Dolina Bystra, gdzie należałoby się wybrać, aby ujrzeć Najstarszą Góralską Chatę TEA, wywodzącą z 1879 roku. W rejonie nie trudno będzie spotkać przedstawicieli tamtejszej kultury, ponieważ wielu górali dalej nosi się tradycyjnie w strojach ludowych tak charakterystycznych dla tamtego rejonu, włącznie ze słynnymi kapeluszami góralskimi. Do tego w dużej grupy miejscach rozbrzmiewa muzyka góralska, co wszystko razem tworzy nieschematyczny klimat i sprawia wrażenie, jakbyśmy się przenieśli w inny świat. Niemniej jednak nie tylko Zakopane jest taką miejscowością, bo podobne wpływy znajdziemy w takich miejscach, jak Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Poronin, lub Kościelisko. I tak w samej rzeczy to należałoby odwiedzić każde z nich – wypróbuj blog podróżniczy. Oprócz wszechobecnej tu kultury góralskiej nie wolno zapomnieć o jeszcze jednym jej walorze, a mianowicie o kuchni z tego regionu. Karczm, restauracji oraz barów nie brakuje na Podhalu i spotkamy się z nimi na każdym kroku. Nie dosyć, że zjemy tutaj smaczne, to jeszcze w miłej atmosferze.

Nie można zapomnieć o znanym oscypku, jaki jest chlubą lokalnych górali. Górskie wycieczki warto rozpocząć od Gubałówki, na którą dostaniemy się za pomocą kolejki linowo-terenowej. Ze szczytu rozpościera się widok na polskie i słowackie Tatry z Giewontem na czele. Ów szczyt również należy do tłumnie obleganych przez turystów. Mimo to górską wędrówkę warto rozpocząć w Kuźnicach, skąd kolejką linową wjedziemy na Kasprowy Wierch, innymi słowy szczyt, z którego trafimy na kilka pasm górskich. Co poniektóre ze szlaków poprowadzą nas do malowniczej Doliny Pięciu Stawów Polskich. Innym kultowym miejscem, które należałoby zobaczyć jest Dolina Rybiego Potoku, gdzie znajduje się najsłynniejsze obok Czarnego Stawu pod Rysami jezioro w Tatrach, a zatem Morskie Oko. To tak naprawdę cząstka, tego, co wolno i warto zobaczyć na Podhalu, a istotne jest też to, że gdziekolwiek pragniemy dotrzeć, to nawet w drodze do obranego celu będą nam towarzyszyć niezapomniane widoki.