/Podłogi drewniane – w jaki sposób o nie zadbać?

Podłogi drewniane – w jaki sposób o nie zadbać?

W naszym klimacie i warunkach geograficzno-przyrodniczych swoistych dla naszego kraju, drzewo jako podstawowy materiał budowniczy wykorzystywane było od najdawniejszych czasów. Z początku, w chłopskich chatach posadzkę stanowiło gliniane klepisko lub też ubita ziemia, a siedzibach książęcych, zamkach, a również w kościołach układani posadzki kamienne oraz ceramiczne. W zamożniejszych chłopskich domach i dworach szlacheckich użytkowano podłogi drewniane.

Egzekwowane były z desek, których rozmiary dawały świadectwo o drzewach przynoszących surowiec. Grubość desek podłogowych była również nieporównywalnie większa od dzisiejszej podłogówki. Początkowo podłogi drewniane były tak oznaczanymi podłogami białymi. Surowe drewno szorowano piaskiem, szarym mydłem, bez pastowania oraz innych zabezpieczeń. Po upowszechnieniu emalii olejnych, a było to już w XIX wieku, posadzki malowane były właśnie nimi.

Przestrzeń taka ścierała się i malowanie należy było powtarzać, jednak codzienne utrzymanie w czystości stało się łatwiejsze – starczało mycie bez szorowania. Podłoga z drewnianych desek kojarzona była przeważnie z budownictwem wiejskim miejscowym lub skandynawskim, we wnętrzach utrzymanych w reprezentatywnym, minimalistycznym stylu.

Teraz podłoga drewniana powraca do łask i to nie jedynie w wersji ekskluzywnej, czyli parkietu, jednakowoż właśnie drewnianych desek – sprawdź cykliniarz wrocław. Prócz walorów estetycznych klasyczne podłogi z drewna posiadają również inne plusy, przyzwoicie komponują się z innymi sprzętami, pasują do nich ściany malowane i tapetowane. Podłoga drewniana ociepla wnętrze w sposób dosłowny, albowiem drzewo jest doskonałym izolatorem, lecz także optycznie, dodając pomieszczeniu przytulności i kameralności.

Po drewnianej podłodze przyjemnie się chodzi boso, wolno również bezpośrednio na niej siedzieć czy leżeć. Są osoby tak przywiązane do drewnianych podłóg, że montują je nawet w pomieszczeniach kuchennych, w pokaźniejszym stopniu narażonych na zabrudzenie oraz zamoczenie. Utrzymanie w trafnej czystości drewnianej podłogi w kuchni potrzebuje bezsprzecznie akcesoryjnych starań, lecz podłoga wygląda świetnie.