/Pomoc prawników dla młodych oraz dorosłych

Pomoc prawników dla młodych oraz dorosłych

Prawo, szczególnie to traktujące spraw karnych, jest bezwzględne. Nie ma tu znaczenia, lub zbrodnię popełnia osoba stara lub młodziutka. Wobec przepisów rozporządzenia, które obowiązują w stworzonym przez nas kraju po prostu wszyscy są równi. I tak z resztą powinno być. W końcu nawet ustawa zasadnicza zakłada, że każdy obywatel Polski jest wobec prawa równy. Mimo to kwestia trochę komplikuje się, gdy przestępcą okazuje się być osoba niepełnoletnia. W takiej sytuacji zmienia się sposób postępowania najpierw prowizorycznego do procesu, a potem samego postępowania sądowego. Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że młody przestępca także ma prawo do obrony. Przed sądem wyrażać go będzie Kancelaria APC – Prawnik Wejherowo. Może to być figura zatrudniona przez rodziców młodego przestępcy lub ewentualnie tak zwany adwokat z urzędu.

Należy jednakże pamiętać, że adwokat ma także prawo być obecny podczas przesłuchań. Osób niepełnoletnich nie można też przesłuchiwać bez zgody oraz obecności ich rodziców. To w końcu oni bezustannie ponoszą prawną odpowiedzialność za własnego syna czy córkę. Poza tym, aby uniknąć wszystkiego rodzaju nadużyć, w wielu przypadkach przy przesłuchaniu osób nieletnich obecni są biegli sądowi psychologowie. Wszystkie te osoby powinny móc także brać udział w rozprawie sadowej, która niemniej jednak nie odbywa się przed sądem karnym, a przed sądem rodzinnym. I choć w dalszym ciągu jest to proces karny, a wymiar kary zależy od trafnych przepisów mających zastosowanie w danej sytuacji, młodociany przestępca może być traktowany nieco bardziej ulgowo.

Oczywiście sam wymiar kary za popełnione, i udowodnione, przewinienie zależy od wielu czynników. Prawnicy gruntownie wiedzą, że jeśli nie było to pierwsze wykroczenie czy też kiedy zbrodnia była przede wszystkim okrutna, nie ma co liczyć na pobłażliwość sądu. Jeżeli jednak przewinienie było nieduże oraz popełnione z istotnych przyczyn kara będzie łagodniejsza. Nieletni nie trafiają także z reguły do więzienia, niemniej jednak do zakładu poprawczego, gdzie szczególny nacisk kładzie się na ich resocjalizację.