/Pożyczki pod zastaw – czym są i w jaki sposób funkcjonują?

Pożyczki pod zastaw – czym są i w jaki sposób funkcjonują?

Zdecydowana większa część z nas decyduje się na zaciągnięcie wierzytelności. Są to pożyczki w przeróżnych kwotach – niekiedy niebezużyteczna jest nam większa suma, w pewnych sytuacjach ograniczamy się do użyczenia mniejszej sumy pieniędzy. Takie pożyczki zezwalają nam na realizację wyznaczonych celów, ratują stworzony przez nas domowy budżet. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudne są czasy.

Niejednokrotnie nasze wynagrodzenie za pracę jest tak małe, że nie mamy możliwości zakupić sobie tego, o czym marzymy czy czego potrzebujemy. W takich wypadkach pożyczka jest nieunikniona. A w tym celu udajemy się do instytucji finansowej, w jakim o taką pożyczkę się ubiegamy. Ludzie, jacy mają predyspozycja kredytową bez żadnych problemów taką pożyczkę otrzymają. Nie będzie to uciążliwe.

Niekiedy jednak stworzona przez nas zdolność kredytowa jest wątpliwa oraz nie mamy szans na pozyskanie kredytu ani nawet pożyczki.Jedyną szansą w takim wypadku są pożyczki pod zastaw. Uzyskanie takiej pożyczki jest trochę bardziej karkołomne niż w przypadku normalnej, stereotypowej pożyczki. Pożyczkobiorca musi bowiem dysponować określonym majątkiem, który będzie w stanie zastawić. Będzie to zabezpieczenie dla banku. A bank musi mieć takie zabezpieczenie, musi mieć pewność, że pożyczka zostanie spłacona. Co może być zastawem w wypadku zaciągania pożyczek pod zastaw? Dyspozycja jest bardzo dużo. Wszystko zależy bezsprzecznie od tego, co dany podmiot zaciągający pożyczkę ma i jaka jest kwota, jaką pragnie pożyczyć. Z reguły zastawiane są nieruchomości.

Miejsce zamieszkania czy dom z powodzeniem mogą być takim zastawem, jaki na czas spłacania pożyczki przechodzi na własność banku. Nie świadczy to wcale, że musimy wyprowadzić się z mieszkania czy zastawianego domu. Jeżeli pożyczka zostanie spłacona bank przestaje być założycielem zastawionej nieruchomości – traci do niej wszelkie prawa. Nieruchomość ponownie staje się naszą klarowną własnością oraz to my nią jesteśmy w stanie dysponować. Zaciągając pożyczki pod zastaw powinniśmy zdawać sobie kwestię z tego, że jeśli nie będziemy takiego kredytu spłacać nasza nieruchomość może pozostać zlicytowana przez bank.