/Przeznaczenie ziół – jak oraz gdzie je wykorzystać?

Przeznaczenie ziół – jak oraz gdzie je wykorzystać?

Rośliny obejmują fitochemiczne związki, które mają wpływ na organizm ludzki. Konsumowane w drobnych ilościach wzbogacają doznania smakowe, jakkolwiek w większych ilościach są toksyczne. Na przykład, niektóre rodzaje ekstraktów ziołowych, takich jak wyciąg z dziurawca może być użytkowany w celach leczniczych, w leczeniu depresji oraz łagodzeniu stresu.

Jednakże ogromne ilości tego zioła może powodować reakcje alergiczne, wobec tego należy je stosować z ostrożnością. Zioła od dawna były użytkowane jako podstawa szablonowej chińskiej medycyny ziołowej. Niektóre zioła są użytkowane nie jedynie do celów kucharskich oraz leczniczych, jakkolwiek również jako środki psychotropowe. Jednym z takich ziół są konopie indyjskie.

Zioła pełnią na domiar tego ważne funkcje w wielu rytuałach religijnych religiach. Na przykład, mirra i kadzidło są niezwykle ważne dla chrześcijan. Syberyjscy szamani również korzystają z ziół do wywołania rutyny duchowych, m.in. do obrzędów przejścia, czy jako pomoc w seansach spirytystycznych. Indianie stosują białą szałwię do oczyszczenia duchowego.

Ziołolecznictwo jest tradycyjnym typem zwalczania różnych dolegliwości, opartym a tradycjach medycyny ludowej, w tym auto bruce banner nasiona. Wykorzystuje rośliny i ekstrakty z nich do produkcji naturalnych lekarstw. Ziołolecznictwo jest też oznaczane botaniczną medycyną, medycyną ziołową i fitoterapią. Zakres używanych składników leczniczych jest nieraz rozszerzony o przeróżne grzyby oraz artykuły pszczelarskie, a także minerały, muszle oraz niektóre części zwierząt.

Wielokrotnie naturalne leki ziołowe stają się w następnej kolejności istotnym elementem wielu lekarstw farmakologicznych. W 2001 roku naukowcy zidentyfikowali 122 związków wykorzystywanych w zwykłych lekach z apteki, które pochodzą z roślin powszechnie wykorzystywanych w medycynie ludowej. Zioła i przyprawy stosowane przez ludzi do przyprawiania żywności obejmują substancje aromatyczne, fenole oraz alkaloidy, które służą roślinom jako mechanizmy obronne przed owadami, przeróżnymi mikroorganizmami oraz zwierzakami roślinożernymi. Jakim sposobem się okazuje są one efektywne w leczeniu wielu dolegliwości.