/Przyjmowanie leków – jak to robić dobrze?

Przyjmowanie leków – jak to robić dobrze?

Bez względu na rodzaj leku przepisanego przez lekarza, zawsze ważne jest, aby być bezpiecznym i przestrzegać kilku podstawowych zasad: Jeśli poczujesz się gorzej po zażyciu leku, natychmiast poinformuj o tym lekarza. Dokładnie sprawdź, czy masz właściwy lek. Jeśli ta sama recepta zostanie zrealizowana więcej niż jeden raz, sprawdź, czy ma ten sam kształt, rozmiar i kolor, co ostatnim razem. Jeśli nie, zapytaj o to farmaceutę.

Przeczytaj etykietę i postępuj zgodnie ze wskazówkami

Zapytaj, jeśli masz pytania. Przyjmuj leki dokładnie zgodnie z zaleceniami. Jeśli instrukcje mówią, że zażywaj jedną tabletkę cztery razy dziennie, nie zażywaj dwóch tabletek dwa razy dziennie. To nie to samo. Zapytaj, czy lek może wpływać na codzienne czynności, takie jak prowadzenie samochodu lub koncentracja w szkole.

Nie zażywaj więcej leków niż jest to zalecane. Nie sprawi, że szybciej się wyleczysz ani nie poczujesz się lepiej. W rzeczywistości przedawkowanie leków może wywołać chorobę. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Na przykład, może on zalecić przyjmowanie leku z jedzeniem, aby zmniejszyć rozstrój żołądka, który może powodować, lub zamiast tego przyjmować lek na pusty żołądek, aby nie zakłócać wchłaniania leku do organizmu.

Nigdy nie udostępniaj nikomu leków na receptę

Nigdy nie udostępniaj nikomu leków na receptę, nawet jeśli ta osoba choruje na to samo co ty. Dzisiejsze leki są bardzo złożone, a ich dawki są precyzyjnie przepisywane na potrzeby każdej osoby. Albo zbyt małe dawkowanie, albo przedawkowanie może być szkodliwe. Dodatkowo, czyjeś ciało może reagować inaczej na ten sam lek (na przykład, jeśli dana osoba ma alergię na jeden ze składników leku).

Jeśli już zażywasz lekarstwo, ale chcesz też coś kupić bez recepty, zapytaj farmaceutę. Może wystąpić zła interakcja między lekami. Zawsze informuj lekarza i farmaceutę o przyjmowaniu jakichkolwiek innych leków lub suplementów ziołowych, aby mógł on sprawdzić interakcje między lekami. Pamiętaj, aby poinformować lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub może być w ciąży. Niektóre leki mogą być szkodliwe dla dziecka. Poinformuj również swojego lekarza lub farmaceutę, jeśli karmisz piersią, ponieważ niektóre leki mogą powodować problemy z karmieniem.

Pamiętaj, że picie alkoholu może dramatycznie pogorszyć skutki uboczne wielu leków. Nawet jeśli zachorujesz na to, co uważasz za tę samą starą rzecz, nie decyduj sam, że wiesz, co jest nie tak i weź resztki lekarstwa. Przyjmowanie tego leku na inną chorobę może nie działać – a nawet może być szkodliwe. Najpierw porozmawiaj z lekarzem. Przyjmuj antybiotyki przez cały przepisany czas, nawet jeśli zaczniesz czuć się lepiej, aby wszystkie zarazki zostały zabite, a infekcja nie powróciła.

Przechowuj leki w oryginalnie oznakowanych pojemnikach

Nie używaj przeterminowanych leków, zwłaszcza leków na receptę. Leki nie powinny być przechowywane w łazience, ponieważ ciepło i wilgotność mogą wpływać na moc leku. Większość leków należy przechowywać w temperaturze pokojowej i z dala od światła słonecznego. Niektóre muszą być w lodówce. Skontaktuj się z farmaceutą lub lekarzem, jeśli nie masz pewności. Upewnij się, że wszystkie leki są przechowywane bezpiecznie i poza zasięgiem młodszych braci lub sióstr oraz zwierząt domowych.

Jeśli masz jakiekolwiek alergie, poinformuj o tym lekarza i farmaceutę przed rozpoczęciem przyjmowania nowego leku. Jeśli po rozpoczęciu przyjmowania leku pojawi się wysypka, swędzenie, wymioty lub problemy z oddychaniem, natychmiast poinformuj o tym rodziców. Trudności w oddychaniu, wybuch pokrzywki lub nagle rozwijający się obrzęk języka, ust, twarzy lub innych części ciała mogą być oznakami ciężkiej reakcji alergicznej – natychmiast uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach.

Czasami przyjmowanie leków może wydawać się kłopotliwe

Czasami przyjmowanie leków może wydawać się kłopotliwe, ale leki są najskuteczniejszymi metodami leczenia wielu chorób. Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć jakiekolwiek pytania dotyczące działania leku lub sposobu jego przyjmowania, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą. W dzisiejszych czasach coraz bardziej dostrzegamy wpływ naszego ciała na to, co do niego wkładamy. Istnieje wiele zalet korzystania z medycyny alternatywnej w porównaniu z typowymi receptami i lekami głównego nurtu. Sami pracownicy służby zdrowia stają się coraz bardziej otwarci na medycynę alternatywną i korzyści, jakie może ona przynieść organizmowi.

Czy nowsze zawsze znaczy lepsze? Elektronika, samochody i inne przedmioty są wymyślane szybciej i są bardziej zaawansowane technologicznie, ale nie są pozbawione problemów. Ostatnie raporty zawierają szczegółowe informacje na temat masowych wycofywania produktów, od telefonów po poduszki powietrzne w samochodach. W przemyśle farmaceutycznym to samo założenie, że nowsze leki są lepsze, sprawdza się zarówno w umysłach pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów. Ale czy to założenie jest prawdziwe? Przy podejmowaniu decyzji, czy lek jest bezpieczny, skuteczny i najlepszą opcją dla Ciebie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Na stronie https://www.cbsnews.com/news/consumer-reports-hospital-rankings-show-if-hospital-failing/ znajduje się więcej przydatnych treści.