/Rejestracja oraz tłumaczenia dokumentów auta

Rejestracja oraz tłumaczenia dokumentów auta

Wielu z nas preferuje zakup samochodu używanego, jednakowoż jednocześnie w poprawnym stanie i o dużo tańszego niż pojazd z gustownego salonu. Decydując się na taką formę nabycia auta powinniśmy mieć świadomość, iż nie ciąży na nas obowiązek pokrycia kosztów podatków, należnego państwu. Wynika to stąd, iż komis samochodowy zmuszony jest do uiszczania ryczałtu i jest na ogół figurą fizyczną, będącą płatnikiem podatku od towaru i usług.

Chodzi tutaj o lubiany podatek VAT. Jeśli dokonujemy zakupu samochodu u takiego naturalnie biznesmeni, należy zwrócić uwagę, żeby w umowie kupna zawarta została klauzula dotycząca tego, że koszta podatku spoczywają na sprzedającym, a nie na nas, jako nabywcach. Wówczas Urząd Skarbowy nie będzie domagał się od nas określonej kwoty oraz będziemy mogli spokojnie zarejestrować samochód na siebie. Należałoby także zwrócić uwagę na fakt, że w trakcie takiej transakcji uda nam się nieco zaoszczędzić, albowiem dwa procent wartości wozu pozostanie w naszej klarownej oraz tak mocno nadwątlonej kieszeni.

Od czasu do czasu zdarza się tak, że zakupiony samochód rejestruje się na nazwiska dwóch jego właścicieli – wypróbuj pomoc na witrynie http://www.voal-lublin.pl/. Wówczas mamy do czynienia z współwłaścicielem naszego pojazdu. Nie świadczy to niemniej jednak, że każdy z oddzielna zobowiązany jest do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych.

Formularz PCC-3 wspólnie z aneksem PCC-3/A składa wyłącznie jeden ze współwłaścicieli samochodu, we właściwym dla swojego punktu zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Jeśli posiadacze samochodu podlegają opodatkowaniu w dwóch różnych urzędach, pozostawia się im możliwość wyboru, co do złożenia deklaracji. Taksa od nabycia wozu dalej wynosi 2% jego wartości rynkowej i nadal terminem obowiązującym jest czas czternastu dni, licząc od daty zawarcia umowy kupna. Nie warto zwlekać z załatwieniem formalności skarbowych, bo w kolejnej fazie działań mogą spotkać nas trudności w Wydziale Komunikacji i Rejestracji Pojazdów. Bez konfirmacje zapłaty zaległego podatku nie osiągniemy zgody na zarejestrowanie auta na nasze nazwisko oraz samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego.