/Remont dachu – co oraz w jakim miejscu warto nabyć?

Remont dachu – co oraz w jakim miejscu warto nabyć?

Na naszym rynku jesteśmy w stanie wyróżnić następujące rodzaje blach dachowych: szablonowe bądź tak zwane blachy dachowe pionierskiej generacji, czyli blachy dachowe termozgrzewalne. Blachy dachowe stereotypowe odnajdują swoje zastosowanie pomiędzy innymi w wykonywaniu wielowarstwowych pokryć dachowych czy też izolacji przeciwwilgociowych – wypróbuj blacha na wymiar. Do produkcji pap tradycyjnych stosowany jest asfalt niemodyfikowany, osnowę stanowi zaś tektura budownicza o gramaturze 333g/m2 bądź też 400g/m2. W zależności od typu blachy dachowe od wierzchniej oraz spodniej witryny pokryte są one drobno lub gruboziarnistą posypką. Pomimo tego, że na rynku odkrywają się aktualnie nowocześniejsze typy pap, blachy dachowe standardowe cieszą się ogromną famą, a to za sprawą ich ceny. Blachy dachowe termozgrzewalne składają się z sześciu warstw (od góry): zakład wzdłużny; posypka mineralna w rozmaitych kolorach; wodoszczelna kompozycja bitumiczna; osnowa; wodoszczelna mieszanka bitumiczna; folia poliolefinowa.

Różnica między tymi dwoma rodzajami dotyczy sposobu ich układania. Na spodniej stronie blachy dachowe zgrzewalnej umieszczona została dodatkowa warstwa asfaltu, która ma sprzyjać dokładnemu sklejeniu blachy dachowe z podłożem podczas stapiania jej palnikiem gazowym. Aby blacha służyła nam na dłużej wypada układać ją zgodnie z pewnymi prawami występującymi w sztuce budowlanej i w trakcie sprzyjających warunków pogodowych. Miejscem, jakie w największym stopniu narażone jest na zniszczenie jest obróbka. Wypada tutaj przede wszystkim uważać na niedociągnięcia obróbek, by w przyszłości wilgoć nie powodowała zniszczeń i nie dostawała się do wnętrza domu. Blacha użytkowana do pokrywania dachów musi posiadać jednolitą strukturę, nieposiadającą załamań czy dziur.

Standardowe blachy dachowe przykleja się lepikiem bądź klejem na gorąco lub też na zimno. Blachy dachowe termozgrzewalne natomiast przykleja się przy użyciu palników gazowych. Zasada układania blachy dachowe polega na podgrzewaniu dolnej warstwy- bitum jaki się tam znajduje topi się, to naturalnie dzięki czemu przykleja się ona do podłoża. Jednym ze sposobów układania blachy dachowe a jednocześnie w większości wypadków stosowanym jest zgrzewanie kompletnej szerokości rolki i przytwierdzenie jej do podłoża. Blachy dachowe posiadają tzw. zakład pod następny pas, który na ogół ma szerokość od 8-10cm. Aby blacha położona była szczelnie trzeba zgrzewać ją na minimum 8cm na długości oraz 10cm na finałach rolek. Żeby zapobiec zbytniemu wtopieniu się asfaltu na zgrzewie czas podgrzewania nie może być nazbyt długi.