/Różne metody projektowania ogrodów

Różne metody projektowania ogrodów

Słowo park nie zawsze świadczy to samo. Słowem tym określa się dużo, niejednokrotnie niezmiernie od siebie rozmaitych miejsc. Nazywa się tak zarówno znikome kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych bądź też blokach, jak i wielkie połacie terenu opasującego pałace lub dworki. Te drugie to wielkie ogrody, które bez przesady wolno by określić mianem parków. Są one wprost dziełami sztuki, nad którymi pracowały rzesze ludzi – od projektantów krajobrazu oraz ogrodników, po robotników wykonujących ciężką i mozolną pracę. Nijak mają się one do niedużych ogródków, w których zasianych jest kilka tylko gatunków roślin okalających mały trawnik. Te drugie służą jedynie zaspokajaniu niedużych wymogów jej posiadaczy, jacy używają je, by spędzać w nich letnie wieczory.

Nie widać w nich artystycznej myśli, jaka cechuje zaplanowane z dużym rozmachem królewskie i pałacowe duże ogrody, w których wolno odkryć sztuczne skały – wypróbuj https://skalisty.pl. Na podstawie tych dwóch absolutnie przeciwstawnych przykładów jesteśmy w stanie wysnuć wniosek, że słowo „ogród” ma wiele odcieni i jest używane w wielu różnych sytuacjach. W ostateczności ogród ogrodowi nierówny. Wypada jednak postawić pewną granicę i odróżnić ogród od ogródka i parku. Znaczenia tych słów nie trzeba nikomu objaśniać – wszelkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem prezentowanych przez siebie obiektów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż w procesie powstawania poszczególnych ogrodów bierze uczestnictwo znacznie więcej osób aniżeli ogrodnik i jego pomocnicy. Nim te ekipy będą mogły rozpocząć własną pracę, muszę wiedzieć, co, gdzie i jak zrobić.

Słowem – muszą posiadać projekt ogrodu i dokładne wytyczne z akcesoriami typu sztuczne skały – nasze sztuczne skały są nie do odróżnienia od naturalnych. Te zaświadczenia z kolei musi im dostarczyć projektant krajobrazu, czyli osoba, jaka zawodowo zajmuje się tego typu pracą. Korzystając ze swojej wiedzy i umiejętności, przygotowuje on dokładne plany tego, co oraz w jakich miejscach ogrodu ma się znaleźć. Musi on również wiedzieć, jakie części parków czy ogrodów będą w znacznie większym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych, a jakie – w mniejszym o obsadzić je stosownymi gatunkami roślin. Działa on wedle zaleceń właściciela terenu, który jest jego zleceniodawcą.