/Schody – niebezużyteczne w dowolnym piętrowym budynku

Schody – niebezużyteczne w dowolnym piętrowym budynku

Proponując wybudowanie mieszkania bądź też mieszkania, w jakim będą pionowe ciągi komunikacyjne, zastanowić się należy na serio nad tym, komu zlecić wykonanie schodów. Jeśli mają to być schody metaliczne, nie ma kłopotu z zakupem gotowych. Nie jest też pokaźniejszą filozofią dla firmy budowniczej wykonanie schodów betonowych lub okładanych ceramicznymi płytkami, nawet jeżeli przewidziane są do ekspozycji zewnętrznej. Tudzież zrobienie schodów kamiennych bądź drewnianych wymaga na pewno ręki kompetentnego oraz uczciwego fachowca.

Drewniane schody służyć mają przez dużo lat a nawet przez pokolenia, w następstwie tego nie ma sensu oszczędzać na surowcu do ich zrealizowania. Towarem nadającym się na sztywne schody jest drzewo twarde i odporne na ścieranie, a więc pochodzące z drzew liściastych, takich jak buk, grab, dąb, jesion.

Drewno to jest droższe od drewna z drzew iglastych, ale bezsprzecznie znacznie bardziej mocne. Surowiec ma obowiązek być też przesezonowany, a wobec tego nie pochodzić ze świeżo ściętych drzew, ponieważ takie deski niezwykle mocno „pracują”, co może prowadzić do spękań oraz wypaczeń stopni. Miejskie budownictwo wielokondygnacyjne sięga swoją tradycją do czasów średniowiecznych, kiedy pierzeje przy nadrzędnym rynku zabudowywane były jak najciaśniej, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzenie placu. Powstawały wówczas wąskie oraz wysokie, przytulone do siebie kamieniczki, które do dziś urzekają nas swoją malowniczością. Wejścia do kamienicy podkreślone było nieraz kamiennym portalem i takimiż schodami, tudzież konstrukcja dachu, stropów między kondygnacjami i schodów była drewniana.

Drewniane schody łączyły piętra oraz poddasza ciągnąc się w wąskich i ciasnych klatkach schodowych – przetestuj balustrady na schody wewnętrzne cena. Początkowo były tylko z surowego drewna, później pokostowano je oraz malowano farbami olejnymi, niemniej jednak to już czas XIX wieku. Zrealizowane z grubych desek, poprzez wieki służyły swoim współlokatorom i odwiedzającym ich ludziom. Między drewnianych stopni widać wyraziste wgłębienia i bruzdy zrobione tysiącami ludzkich stóp, przyodzianych w buty o typu i fasonie zależnym od epoki, pory roku, majętności oraz płci posiadacza.