/Specjalista umysłu ludzkiego, konsultant, trener czy terapeuta?

Specjalista umysłu ludzkiego, konsultant, trener czy terapeuta?

Większa część ludzi, która zastanawiała się nad pójściem do psychologa, kiedy tak właściwie usłyszy taką maksymę, gotowa jest zrezygnować. To jest najprawdziwsza prawda, że żaden specjalista umysłu ludzkiego nie rozwiąże za kogoś jego kłopotów, albowiem nie o to tu chodzi. Jeśli dana osoba decyduje się na konkretną terapię, jaka nigdy nie składa się z jednego spotkania, ale z ich serii, psycholog funkcjonuje na nich z pacjentem stopniowo. Każdy problem i jego aspekty są odkrywane krok, po kroku. Wiele sytuacji jest dogłębnie analizowanych, to naturalnie dzięki czemu specjalista umysłu ludzkiego może wytłumaczyć, a kontrahent może całkowicie zrozumieć, z jakiego powodu niektóre jego reakcje, lub też zachowania są takie, a nie inne.

Niezmiernie wielokrotnie psychologowie na sesjach terapeutycznych zahaczają o dzieciństwo pacjenta, ponieważ tam naturalnie w większości wypadków ukryta jest tajemnica, którą sprawiona jest aktualna rzeczywistość. Psychologowie mają własne sposoby, o których pacjentom powiadają wprost, to właśnie dzięki jakim mogą oni zmienić swoje zachowania. Różnica polega na tym, że psycholog nie karze, nie wywołuje presji, nie namawia do zmiany zachowania, tylko prezentuje za i przeciw, ukazuje drogi wyjścia, jednakowoż decyzja zawsze należy do pacjent, przenigdy do psychologa. Taka jest ich rola, pomóc zrozumieć, doradzić, pokazać kosztowny wyjścia, jakkolwiek nigdy nie podejmować decyzji za pacjenta. Głównie w mniejszych miejscowościach, dużo ludzi może się bać iść na wizytę do psychologa, ze względu na strach przed rozgłosem, że nic mu w życiu nie wychodzi i właśnie dlatego poszedł po pomoc.

Duża grupa ludzi myśli, że ujmą dla nich jest coś takiego, jak specjalista umysłu ludzkiego Gabinet psychologiczny – SELF oraz obawiają się opinii publicznej. Powinno się raz na zawsze przerwać ten mit, bo to, że ktoś zdecydował się na wizytę u psychologa, zaświadcza oczywiście, paradoksalnie o jego dorosłości emocjonalnej.

Jeżeli dana postać zauważa, że zdarzają jej się w życiu sytuacje, z którymi w żaden sposób nie może sobie dać rady, i stwierdza, że pomoże jej wyłącznie psycholog, to znaczy to aż tyle, że jest ona świadoma siebie, swoich potrzeb, a w głównej mierze swoich braków. Taka postawa jest zdecydowanie lepsza, aniżeli głębokie przekonanie o tym, że inna postać poradzi sobie w każdej sytuacji oraz z uporem fanatyka, będzie pokazywała wszystkim, naokoło jaka jest silna oraz zaradna, a w zaciszu własnego domu zacznie płakać, wpadnie w furię lub nawet depresję, ponieważ będzie miała już dosyć pokazywania swojego ja, ukształtowanego przez zakładanie maski. Osoby, jakie decydują się na wizytację u psychologa, absolutnie nie powinny się tego obawiać, bo też psychologa obowiązuję tajemnica zawodowa oraz ogólna dyskrecja, gruntownie tak, jak każdego innego lekarza.