/Szanse kina w starciu z komputerami

Szanse kina w starciu z komputerami

To prawdziwość, że już po zaprojektowaniu początkowych kompów profesjonaliści od technologii obiecywali sobie niezwykle dużo po tych innowacyjnych urządzeniach. Jednakże mało kto zdolny był przewidzieć, że komputery tak mocno odmienią kształt kultury, nauki oraz życie całych społeczeństw, ostatecznie pod każdym względem zmieniając zasady działania mass mediów a nawet rynków finansowych. Gdyby nie komputery oraz przeciętne animacje komputerowe wiele telewizji do dziś nie byłoby w stanie puścić na dole ekranu paska informacyjnego, jakże dzisiaj znaczącego dla społeczeństw informacyjnych.

Równocześnie inżynierowie i profesjonaliści od przeróżnych sfer związanych z informatyką oraz programowanie nie ustają w wysiłkach stworzenia nieustannie jakiś innowacyjnych standardów.

Nie wystarcza im absolutnie aktualny stan wiedzy i wyszukują ciągle sposobu na przekroczenie barier. Chociaż komputery już dziś są bardzo intensywnie używane choćby w kinie przy konsekwencjach wyjątkowych, często generując całą sztuczną sekwencję w filmie, to fachowcy od tworzenia animacji komputerowych ciągle przekonani są o tym, że jeszcze wiele lat minie nim tworzona przez nich grafika komputerowa będzie fotorealistyczna a widzowie w kinie nie będą absolutnie w stanie odróżnić sekwencji nagrywanych przy użyciu prawdziwych rekwizytów oraz aktorów od tych nagranych w wersji cyfrowej przez komputery od początku do końca.

By jednak wprowadzenie grafiki oraz animacji komputerowej na kompletnie nowatorski poziom mogło w ogóle posiadać miejsce, niezbędne jest rozwinięcie wielu pokrewnych gałęzi. Wprawdzie wprowadzenie obrazu high definition oraz 3D bardzo mocno zmieniły standardy jakości odtwarzania nagranego obrazu, jednakowoż ciągle do produkcji najogromniejszych kinowych hitów używa się prawdziwych aktorów, tworzy się scenerie, wydaje masa na charakteryzację oraz kostiumy – więcej na animacje 3d. W związku z tym perspektywiczna szansę nagrania takiego samego hitu bez udziału prawdziwych aktorów czy przy ograniczeniu ich udziału do minimum jak podkładanie głosu pod animowane postaci przeraża aktorów mogących masowo tracić pracę i cieszy wytwórców, którzy nagrywając filmy bez odchodzenia od komputerów mogliby niezwykle niemało zaoszczędzić. Chociaż póki co to odległa przeszłość, fachowcy od komputerów nie ustają w dążeniu do niej.