/Tkaniny do produkcji firanek

Tkaniny do produkcji firanek

Tiul jest rodzajem tkaniny, materiałem lekkim oraz przejrzystym. Tkany jest najczęściej z bawełny, jednakowoż niekiedy, choć rzadziej z jedwabiu. Z tiulu wykonuje się pomiędzy innymi welony i woalki. Inną tkaniną charakteryzującą się przejrzystością jest materiał zwany batystem. Tak, jak tiul jest cienką i przezroczystą tkaniną wykonywaną z bawełny, jedwabiu, i lnu. Rodzaj zdobienia plecionego z nici nazywamy koronką. Jest ona zrobiona przy zastosowaniu takich materiałów, jak bawełna, len, a czasem nawet metal. Wszystkie te trzy tu wymienione tkaniny służą do tworzenia delikatnych osłon.

Też firanki tworzy się przy użyciu tych materiałów. Przeważnie występują one w postaci białej, co zapewnia nam taka tkanina, jak jedwab, czy bawełna, ale można je też barwić. Wszelkie natomiast są materiałami delikatnymi. Charakteryzują się także niezwykle niewielką masą, bo każdy z wymienionych materiałów jest nadzwyczaj lekkim tworzywem. Prócz tego firanka jest tak pleciona, że ma wiele maleńkich otworów, przez które można włożyć np. szpilkę. Jeżeli chodzi o pranie to, jak wiadomo nie należy wraz mieszać ze sobą materiałów wielobarwnych z czarnym, co ma prawo skutkować niepożądanym zabarwieniem. Też czasem ze względu na delikatność materiału, wypada się wykazać ostrożnością. Przykładem niech będzie firana. Jest wiele sposobów jej prania, jakkolwiek zawsze należy uważać, bo firanka są niezwykle delikatną tkaniną, zatem pranie jej w rękach pozbawione jest jakiegokolwiek sensu. Wolno ją zwyczajnie włożyć do pralki i prać, Jednakże nie jest to jedyna metoda. Nieraz albowiem uprzednio macza się ją, przykładowo w wannie, w wodzie z proszkiem do prania oraz dopiero po tym zabiegu wrzuca do pralki.

Po wypraniu firanki są w większości wypadków dosyć pogniecione. Wobec tego również po wysuszeniu ich należy je przeprasować. Można również lekko je otrzepać z wody i powiesić, jak gotową w oknie, pozwalając jej aby obeschła wisząc, to naturalnie dzięki czemu naciągnie się i nie będzie trzeba jej prasować. Musi ona być niemniej jednak wilgotna, a nie mokra na tyle, aby kapała z niej woda, ale to wystarczy by się naprostowała.