/Twórcy kawy z całego świata – czemu pijemy różne kawy?

Twórcy kawy z całego świata – czemu pijemy różne kawy?

Kawa fabrykowana i przede wszystkim hodowana jest w różnych państwach. Ażeby dopuszczalne było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w jakim pragniemy założyć plantację musi być odpowiednio ciepło, musi być odpowiednia wilgotność. Większa część kawy produkowana jest w Ameryce Południowej i Azji. Znikome ilości w Afryce. Bez wątpienia do najogromniejszych producentów kategoryzuje się Brazylię. Stamtąd na rynek ogólnoświatowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy.

A jest to de facto wybitnie wiele. To nieomalże trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na rynek światowy. Drugim co do wielkości wytwórcą jest Wietnam a niedługo za nim plasuje się Indonezja. I to naturalnie z tych krajów kawa jest zdecydowanie perfekcyjna. Wiele osób kupując w punktach sprzedaży kawę zwraca uwagę na to skąd wywodzą ziarna kawy. Znikome ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie i Etiopii.

To oczywiście rynek kawy dostarcza tym państwom milionowe dochody. A hodowla kawy wcale nie jest rzeczą prostą, zobacz kawa z Rwandy. Każdy entuzjasta tego błyskotliwego napoju ma obowiązek to wiedzieć.

Niezwykle dużo osób twierdzi – niekiedy trochę przekornie, że żyje, funkcjonuje tylko dzięki kawie. Wiele milionów dorosłych osób każdego dnia rano pije ten orzeźwiający napój. Kawa zawiera kofeinę w następstwie tego naprawdę pobudza nas do życia, powoduje, że organizm budzi się ze snu, stajemy się bardziej energiczni. Kawa ma wiele pozytywnych cech. Jest nią chociażby to, iż powoduje ona, iż nasza idealna pamięć jest poprawniejsza, sądzimy trzeźwo, znika zmęczenie. Wypicie filiżanki kawy poprawia prowadzoną przez nas koncentrację. Dlatego też nieraz w ciągu dnia musimy taką właśnie kawę wypić.

Musimy niemniej jednak uważać na jej ilość. Nie jesteśmy w stanie pić zanadto wiele kawy. Musimy tego pilnować. Fenomenalną ilością jest dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Dotlenia to skonstruowany przez nas organizm oraz aktywuje spalanie kalorii. Badania dowodzą także, iż regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby takie jak cukrzyca czy nowotwory. W szeregu przypadków jesteśmy w stanie też odnotować, że po napiciu się kawy – dość mocnej znikają bóle, a w zasadzie ból głowy. W pewnych sytuacjach właśnie kawa działa przyzwoiciej i prędzej niż leki przeciwbólowe – a to dzięki kofeinie, która zawarta jest w tym napoju.