/Usługi Cloud Compunting czyli plik w chmurze

Usługi Cloud Compunting czyli plik w chmurze

W dzisiejszych czasach wielokrotnie napotykanym zjawiskiem i usługą jest cloud computing, co w tłumaczeniu na język polski świadczy nic innego jak serwer w chmurze. Co to jednak jest i co on adekwatnie oznacza? Usługi cloud koncentrują się wokół maksymalizacji efektywności wspólnych zasobów – znacznie więcej na devops. Zasoby chmury są zwykle dzielone nie jedynie przez wielu użytkowników, jakkolwiek również dynamicznie przydzielone na żądanie.

Termin przejście do chmury, często spotykany w tym wypadku odnosi się również do odejścia schematycznego modelu CAPEX, który oznacza zakup dedykowanego oprzyrządowania i deprecjonowanie go na pewien czas, do modelu OPEX, innymi słowy korzystania ze wspólnej infrastruktury chmury oraz płacenie tylko jak ktoś jej wykorzystuje. Zwolennicy uważają, że usługa cloud zezwala firmom uniknąć wielu kosztów infrastruktury, a skupić się na projektach. Do tego twierdzą też, że opcja ta zezwala przedsiębiorstwom na to by ich aplikacje działały prędzej, należycie i przede wszystkim wymagając mniej konserwacji, co znowu pozwala jej prędzej przystosować ewentualne zmienne, przede wszystkim nieprzewidywalne w biznesie. Uruchamiamy Windows w trybie awaryjnym. Aby tego dokonać, restartujemy prowadzoną przez nas machinę. Już po restarcie, lecz przed załadowaniem się systemu Windows, przyciskamy przycisk F5 aby wstąpić w tryb wyboru rozruchu systemu oraz opcje awaryjne. Zobaczymy tam między innymi opcje, tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci, ostatnia idealna znana konfiguracja, ostatnie działające ustawienie, uruchom system Windows standardowo. Wybieramy tryb awaryjny i czekamy na załadowanie się pulpitu awaryjnego.

Jeśli wszystko wykonamy przyzwoicie, pecet wznowi działanie, ale co jeśli nie? Nierzadko bywa, że komputer się najzwyczajniej w świecie zepsuje i wszystkie dane znikają. Niekiedy tak się właśnie dzieje. W takim wypadku mogą nam się przydać serwery internetowe czy tak zwany serwer w chmurze, który jest niczym innym jak internetowym dyskiem, na którym możemy przechowywać wymagane nam dane. To wybitnie solidne rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w trakcie awarii, niemniej jednak w głównej mierze kiedy nie ma nas w domu a pragniemy skorzystać z zasobów naszego dysku. Wystarczy zalogować się na innym komputerze oraz korzystać.