/W jaki sposób odnowić stare meble?

W jaki sposób odnowić stare meble?

Meble drewniane należą do najbardziej sztampowego wyposażenia w każdym mieszkaniu. To smutne w związku z cenami drzewa i raportami ekologów alarmujących o zagrożeniach związanych z wycinaniem drzew, meble drewniane są niezmiernie kosztowne. Większość mebli jakie odnajdują się w naszych mieszkaniach ma z drewnem tyle wspólnego, że została wyprodukowana z jego śmieci.

Meble „paździerzowe” królują w stworzonym przez nas kraju od lat sześćdziesiątych. Trzeba jednakże przyznać, że pierwotnie ten rodzaj płyt był o wiele solidniejszy niż w nowoczesnych czasach. Nie da się ukryć, że meble z płyt paździerzowych nie nalezą do solidnych a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jedyna ich zaleta polega na tym, że są tanie i dostępne oraz, że wyprzedaje się je w niezwykle wielu wzorach. Więcej producentów zajmuje się wyrobem niedrogich mebli a jest to połączone z większym popytem na ten typ artykułu. Zdobywającym mniej zależy na niezawodności umeblowania aniżeli na częstej zmianie wystroju wnętrza. Meble drewniane trafiają do domów osób ceniących jakość i klasykę, którzy nie zmieniają umeblowania co kilka lat.

Meble drewniane to kupno na długie lata. Wolno je poddawać renowacji, zmieniać, przestawiać jednak trudno je uszkodzić oraz zniszczyć. Proces odnowy starych mebli jest skomplikowany jakkolwiek może sobie z nim poradzić postać obdarzona starczającą dawką cierpliwości – znacznie więcej na kleje do drewna. Przy renowacji nie można się śpieszyć, więc jeśli oczekujesz szybkich i spektakularnych sukcesów zaraz na początku to możesz być rozczarowany.

Wiele z preparatów, których używa się przy renowacji mebli posiada właściwości drażniące. Postać absorbująca się odnawianiem powinna mieć świadomość pewnego niebezpieczeństwa jakie wiąże się z tą pracą. W zależności od stopnia uszkodzenia bądź też zniszczenia mebli użytkuje się różnorodne techniki renowacji. Do odnawiania nadają się jedynie meble drewniane należytej jakości, najprzyzwoiciej wyprodukowane ze szlachetnych odmian drzew. Nie można odnawiać mebli z płyt paździerzowych bo nie jest to materiał, który podaje się odnowie.