/W jaki sposób rozpoznać objawy uzależnienia od palenia papierosów u młodzieży?

W jaki sposób rozpoznać objawy uzależnienia od palenia papierosów u młodzieży?

Dojrzewająca młodzież jet w wieku kiedy intrygują ją przeróżne ciekawostki oraz zjawiska, różne trendy, mody. Młodzi ludzie poszukują swojej drogi życiowej, swojej tożsamości. Często buntują się, są radykalni w swoich opiniach i nieprzewidywalni w postępowaniach, krytyczni i uparci. Wskutek tego także w tym okresie rozwoju mogą być o wiele bardziej podatni na uleganie różnym uzależnieniom. Na co w związku z tym trzeba zwrócić szczególną uwagę, jakie symptomy mogą wskazywać na zainteresowanie narkotykami lub papierosami, czy kontakt z nimi?

Na początku eksperymentowania z używkami działają one przede wszystkim na rozwój emocjonalny. Osoba taka staje się arogancka, egzaltowana, zamknięta w sobie, bierna, zachowuje się dziwnie, nieadekwatnie do sytuacji, zaczyna kłamać, ma problemy w szkole. Te oraz jeszcze wiele innych podobnych objawów są w stanie świadczyć o styczności z narkotykami. Są w stanie, jakkolwiek nie muszą. Porozmawiaj z potomkiem, oznajm co cię niepokoi, spróbujcie wspólnie ustalić reguły zachowania oraz warunki poprawy.

Jeżeli zaobserwujesz bardziej niepokojące zjawiska takie jak: zaburzenia równowagi oraz koordynacji ruchowej, szkliste, przekrwione oczy, jak niespowodowaną wesołość, częste pociąganie nosem bądź też kichanie, kaszel, senność, to mogą one świadczyć o początkach uzależnienia. Powinieneś w owym czasie udać się do profesjonalisty, który postawi należytą diagnozę oraz stwierdzi czy nastąpiło już uzależnienie. Badania wykazują, iż w Polsce coraz więcej dzieci oraz młodzieży ulega rozmaitym uzależnieniom – znacznie więcej na https://www.idnes.cz/technet/internet/tipy-na-zajimave-weby-kde-najit-krasy-ceske-prirody.A070620_221051_sw_internet_dvr. Z reguły pierwszymi wrogimi środkami z jakimi się stykają jest alkohol i papierosy, lecz też leki psychotropowe lub ewentualnie przeciwbólowe, jak również substancje chemiczne takie jak: kleje, farby, rozpuszczalniki itp.

Dlaczego dzieci oraz młodzież tak łatwo ulegają różnym uzależnieniom? Przyczyn prawdopodobnie jest wiele. Jedną z nich są na pewno trudności emocjonalne. Poczucie pustki, zagubienia, braku tolerancji, kompleksy, zaburzone relacje w środowisku szkolnym i w rodzinie, ogólne zniechęcenie i brak wiary w siebie.