/W jaki sposób zadbać o swoją kostkę brukową?

W jaki sposób zadbać o swoją kostkę brukową?

Choć dla wielu osób układanie kostki brukowej to wszystko, co trzeba zrobić z kostką, to jednak jeśli nie chcemy, żeby się zepsuła, to trzeba jeszcze trochę zrobić. Nie chodzi tylko o to, żeby kostkę dobrze ułożyć i ją zostawić. Nawet jeśli układanie kostki brukowej zostanie perfekcyjnie wykonane, to samo to nie zabezpieczy jej przed upływem czasu. Dlatego ważne jest to, żeby zapoznać się z metodami dbania o swoją kostkę, w taki sposób, żebyśmy mogli się nią cieszyć przez długie lata.

Jak prawidłowe układanie kostki brukowej wpływa na jej żywotność?

Jeśli źle ułożymy kostkę brukową, to nie tylko będzie ona źle wyglądać, ale także będzie się szybciej psuła. Przykładem może być to, jak układanie kostki brukowej odbędzie się w sposób niedokładny, przez co kostka jest ułożona na nierównej ziemi. Konsekwencja takiej nieuważności ze strony osoby, która układała kostkę, może skończyć się zniszczeniem kostki. Nierówny teren nie tylko źle wpływa na estetykę kostki, ale także powoduje powstawanie przerw między ziemią a kostką. Choć niekoniecznie musi wydawać się to niebezpieczne, to jednak takie jest. Przerwy, które powstają między kostką a ziemią, zbierają wodę, przez co kostki mogą się osuwać, a czasem nawet pękać. Dlatego pamiętajmy, dbajmy o to, aby układanie kostki brukowej zostało porządnie wykonane.

Jeśli kostka jest dobrze ułożona, to jak powinniśmy o nią zadbać?

Układanie kostki brukowej to jedno, równie ważne, jak samo jej układanie jest odpowiednie zadbanie o to, żeby się nie zepsuła. Do jednej z coraz popularniejszych metod należy impregnacja kostki. Jeśli wybierzemy odpowiedni impregnat, to zabezpieczymy naszą kostkę przez potencjalnymi pęknięciami spowodowanymi wilgocią. Poza tym dobry impregnat spowoduje także, że nasza kostka nie będzie traciła swojego naturalnego koloru. Jest to zwłaszcza ważne w jesieni, kiedy na naszą kostkę spadają liście. Jeśli w porę ich nie pozamiatamy, to zaczną one puszczać soki, które mogą zmienić kolor naszej kostki. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, to właśnie po jesieni kostka bardzo mocno zmienia swój kolor. Jednak nie tylko do tego impregnat się przydaje. Odpowiedni impregnat do kostki może nam też pomóc w sytuacji, gdy będziemy chcieli zmienić jej kolor.

O czym trzeba jeszcze pamiętać, dbając o kostkę?

Nie możemy zapominać także o takich podstawowych czynnościach jak chociażby czyszczenie kostki kerszerem. Warto jest także zadbać o to, żeby uzupełniać regularnie wypłukane fugi. Jeśli nie będziemy o to dbać, to znowu ryzykujemy zniszczeniem kostki. Poza tym, warto, jest też zadbać o to, żeby regularnie poddawać kostkę piaskowaniu. Proces ten polega na czyszczeniu powierzchni poprzez użycie drobin piasku. Proces ten może być już przeprowadzony podczas kładzenia kostki. Dzięki temu białe plamy, które powstają na kostkach, zostaną mniej lub bardziej usunięte. Proces powoduje także, że potencjalne białości na kostce rzadziej powstają. Dbając o kostkę, trzeba pamiętać także o jej regularnym impregnowaniu. Nie wystarczy, że impregnujemy raz, jest to proces, który trzeba powtarzać każdego roku. W innym wypadku zacznie ona bardzo szybko tracić swój kolor.