/Zakładanie i aranżacja akwarium na wymiar

Zakładanie i aranżacja akwarium na wymiar

Duże, pięknie wykonane i zaaranżowane zbiorniki wodne z przepięknymi rybkami, roślinami, różnorakimi stworzeniami wodnymi i elementami dekoracyjnymi, robią często ogromne wrażenie nawet u osób, które nie są hobbistami i pasjonatami akwarystyki. Dobrze wykonane akwarium na wymiar z ciekawą i pomysłową aranżacją nie musi być jednak wcale wielkie aby robiło wrażenie i cieszyło oko właściciela akwarium oraz wszystkich pozostałych osób, które będą je oglądać.

Co zatem zrobić, aby posiadać dobrze wykonane i ładnie wyglądające akwarium? Przede wszystkim liczy się koncepcja i plan. Powinniśmy najpierw wszystko dobrze przemyśleć i rozplanować. Na początku dobrze byłoby ustalić miejsce w którym akwarium ma być zainstalowane, wtedy można będzie dokonać odpowiednich pomiarów aby wyliczyć wielkość i wymiary zbiornika. Musimy również zdecydować, jaki rodzaj akwarium wybieramy – akwarium słodkowodne czy akwarium morskie. Różnice, oprócz oczywiście rodzaju wody, polegać będą także na wyborze innego rodzaju ryb, stworzeń wodnych oraz roślin. Aranżacja akwarium morskiego różni się nieco od takiego ze słodką wodą.

Przed rozpoczęciem prac związanych z zakładaniem akwarium, powinniśmy również zdecydować, z jakiego rodzaju szkła zbiornik zostanie wykonany. Tutaj do wyboru mamy różne rodzaje szkła. Takie typowe i tradycyjne szkło typu float jest tańszą alternatywą, ma jednak pewne mankamenty takie jak zielonkawy odcień. Jeżeli chcielibyśmy aby akwarium jak najwierniej oddawało naturalne barwy ryb i roślin, powinniśmy zainteresować się szkłem typu Optiwhite. Akwarium Optiwhite wykonane jest ze szkła, które jest odbarwione, posiada gładką i przejrzystą powierzchnię i posiada obniżoną zawartość żelaza. Zapewnia to świetną widoczność i oddanie barw. Takie szkło stosuje się nie tylko w akwariach ale także np. w gablotach muzealnych czy na wystawach.

Realizacja planu budowy akwarium

Gdy już mamy koncepcję i wszystko jest wymierzone, można przystąpić do realizacji. Jeżeli planujemy akwarium na wymiar i mamy już upatrzone miejsce w którym może być ono ustawione, warto rozważyć powierzenie realizacji doświadczonym specjalistom, którzy zbudują akwarium na wymiar i zainstalują we wskazanym miejscu. Oczywiście najlepiej zlecić realizację od A do Z wraz z aranżacją, wykonaniem oświetlenia, zamontowaniem wszystkich niezbędnych elementów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania akwarium tak, aby wszystkie żyjące w nim stworzenia i rośliny miały jak najlepsze warunki.

Możemy mieć oczywiście własną wizję i można ją przedstawić fachowcom, którzy wezmą wszystkie nasze pomysły pod uwagę podczas realizacji projektu.

Aranżacja akwarium

Aranżacja akwarium nie jest łatwym zadaniem. Przykładowo planując akwarium morskie musimy wyobrazić sobie i przemyśleć jak ono miałoby wyglądać, czy np. na dnie zbiornika miałby być piasek, czy jednie szklane dno? Czy zakładasz że będzie cienka warstwa piasku, czy raczej głęboka? Czy to będzie drobny piasek, jak na plaży, czy też większy, bardziej masywny? To są szczegóły oczywiście ale wpływające na ogólną estetykę i wygląd całości. Mogą mieć też jednak dodatkowe walory i właściwości. Głębokie dno piasku dodaje zbiornikowi możliwoś

poprawy jakości wody i tworzy mini-ekosystem dla życia morskiego.

Podczas aranżacji akwarium można użyć wielu różnych elementów. Wszystko zależy od naszych pomysłów i wizji ale też należy pamiętać, że wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać i muszą być bezpieczne dla ryb. Można zaprojektować swoje akwarium, używając tylko żywych roślin, ale wiele osób lubi dodawać różnego rodzaju skały i drewno lub korzenie.

Ryby, rośliny i stworzenia wodne

W zależności od rodzaju akwarium jakie wybierzemy, musimy zaplanować to, jakie rośliny zastosujemy oraz jakie stworzenia będą w nim mieszkały. Jeżeli wybieramy akwarium słonowodne czyli morskie, musimy wybrać organizmy takie, które do takiego środowiska są przystosowane. Możemy wziąć pod uwagę różnego rodzaju koralowce, gąbki, rozgwiazdy czy raki. Musimy tez przemyśleć wybór podłoża i ewentualnych elementów dekoracyjnych.

Jakie ryby możemy wybrać do akwarium słodkowodnego? Mogą to być np.:

 • Skalary,
 • Neony,
 • Paletki,
 • Bocje,
 • Mieczyki,
 • Molinezje.

Jeśli chodzi o rośliny, to możemy wybrać np.:

 • Cryprocoryna,
 • Valisneria,
 • Echinodorus,
 • Ludwiga,
 • Rotala.


Planując stworzenie akwarium morskiego do wyboru mamy także bardzo duży wachlarz ryb, stworzeń morskich i roślin. W przypadku ryb mogą to być np.:

 • Naso,
 • Amfiprion plamisty (Ocellaris clownfish),
 • Hepatus,
 • Zebrasoma.

Popularne stworzenia morskie to m.in.:

 • Lysmata amboinensis – czyli krewetka, występująca naturalnie w strefach tropikalnych,
 • Coenobita perlatus – krab pustelnik
 • Mithraculus sculptus – krab Mitrax – krab żywiący się glonami.
Doświadczenie i wiedza

Jeżeli chcielibyśmy spróbować samodzielnie wszystko wykonać, to musimy na samym wstępie realnie i uczciwie ocenić, ile mamy wiedzy i doświadczenia w tym zakresie aby samodzielnie podjąć się realizacji stworzenia, aranżacji i uruchomienia akwarium, aby wszystko funkcjonowało w nim poprawnie i było bezpieczne dla nas oraz stworzeń wodnych. Jeżeli nie jesteś pewny jakiegoś etapu realizacji lub w ogóle nie masz doświadczenia, warto skorzystać z pomocy akwarystów, którzy takie doświadczenie i odpowiednią wiedzę posiadają i którzy wykonują takie usługi.

(artykuł sponsorowany)