/Zdecyduj się na poprawne blachy oraz stal

Zdecyduj się na poprawne blachy oraz stal

Blachy są jednym z w największym stopniu legendarnych oraz trwałych typów pokryć dachowych w Polsce. Mimo swojej niezawodności nie są niemniej jednak niezniszczalne. Dosyć częstym problemem powiązanych z ich użytkowaniem jest pojawianie się na dachach porostów, mchów oraz grzybów. Te jednakże z dachów wykonanych z blach trapezowych usuwa się zdecydowanie prościej aniżeli na przykład z dachówek ceramicznych albo cementowych. By pozbyć się mchów, porostów i grzybów, wystarczy jedynie spryskać zainfekowaną przez nie powierzchnię specjalistycznym płynem poświęconym do likwidacji tego rodzaju narośli. Po paru dniach należy spłukać obumarłe rośliny z dachu wodą. Tego rodzaju przedsięwzięcia można wykonywać w pełni samodzielnie. Jednakowoż w wypadku jakichkolwiek wątpliwości odpowiednio jest poprosić o wskazówkę producenta, u którego zamawiało się blachy. Przy usuwaniu porostów, wypada zachować profesjonalne środki ostrożności, gdyż przeznaczone do tego substancje są wysoce toksyczne oraz szkodliwie działają na organizm ludzki.

Jednym z zwykle zadawanych fabrykantom pytań w kwestii blach trapezowych jest zapytanie o ich właściwy sposób montażu oraz gromadzenia blach w okresie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu – znacznie więcej na stronie internetowej ciężar stali zbrojeniowej. Jeśli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (do granic możliwości trzy do czterech tygodni od daty wytwórczości), należy rozciąć opakowanie, w jakim odnajdują się blachy i ustawić je pod nieznacznym skosem, aby umożliwić spływanie potencjalnym wodom opadowym.

Jeżeli zaś okres pomiędzy produkcją a montażem blach trapezowych ma być dłuższy, wtedy konieczne jest rozcięcie paczki, w której blachy zostały dostarczone przez producenta. Następnie pomiędzy arkuszami wypada umieścić listwy dystansowe, żeby umożliwić swobodny przepływ powietrza w opakowaniu. Pod żadnym pozorem nie można kłaść paczki z blachami trapezowymi dosadnie na ziemi, a arkusze trzeba przechowywać w miejscu pewnym, przewiewnym i suchym, żeby nie doprowadzić do zniszczenia blach przez działanie elementów środowiskowych.