/Złom w domu – jak się go pozbyć?

Złom w domu – jak się go pozbyć?

Zaśmiecanie otoczenia tonami śmieci jest znacznym problemem ekologicznym. Jest coraz to mniej miejsc, w których jesteśmy w stanie składować śmieci, dlatego ważne jest kolejny raz wykorzystania wszystkich surowców, które nadają się do recyklingu, a też duże znaczenie ma obniżenie liczby śmieci trafiających na wysypiska. Jakim sposobem jednak to uczynić? Po pierwsze widząc na ulicy osobę rozdającą ulotki omijajmy ją szerokim łukiem lub też najzwyczajniej w świecie dziękujmy za ulotkę reklamową.

To naturalnie dzięki temu nie trafi ona po kliku sekundach do kosza, a ulotkarz oraz tak ma płacone za godzinę pracy, a nie zależnie od ilości rozdanych tworzyw marketingowych. Wpływ na produkcję śmieci są w stanie również posiadać nasze wybory na zakupach. Pamiętajmy, że należałoby kupować towary w większych opakowaniach aniżeli w kilku mniejszych (lepiej zakupić wodę 1,5 litra niż trzy małe wody 0,5 litra w trzech butelkach lub jeden znaczny proszek do prania zamiast paru mniejszych w oddzielnych kartonikach). Zwracajmy uwagę na opakowania – nie kupujmy produktów niepotrzebnie zapakowanych bądź z nie nadających się do recyklingu materiałów – wtenczas rekomendujemy skup makulatury warszawa okęcie. Istotna jest także solidność artykułu, ponieważ odpowiedniej jest zainwestować w droższy towar, jaki posłuży nam parę lat aniżeli w taki, który za rok trafi na śmietnik. Wytworzenie energii kosztuje dużo pieniędzy, a też ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wytwórczość energii elektrycznej wpływa na zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze, a tym samym uwydatni skalę efektu cieplarnianego.

W następstwie tego warto we własnym domu wypracować parę zachowań oraz przyzwyczajeń oddziałujących na redukcję nie wyłącznie zużycia energii, lecz także wysokości naszych rachunków za prąd. Wydźwięk mają przede wszystkim nasze dobory już przy kupnach. Kupujmy sprzęty energooszczędne, np. pralki, kuchenki czy lodówki klasy AA+, jakie powstrzymują zużycie prądu, telewizory LCD zamiast plazmowych, laptopy zamiast komputerów stacjonarnych. Wykorzystujmy żarówek energooszczędnych, a w naszych kompach zamiast wygaszacza włączmy funkcję automatycznego wyłączenia monitora po kilku minutach nieużywania. Korzystając z kuchenki elektrycznej zawsze gotujmy pod przykrywką, potrawy wyłączajmy parę minut przed końcem gotowania (płyta i tak będzie jeszcze gorąca przez jakiś czas, wobec tego danie „dojdzie” na jedynej kuchence) oraz używajmy garnków w całości przykrywających palnik. Natomiast jeśli nie wykorzystujemy z jakiegoś urządzenia po prostu je wyłączajmy z prądu.