/Złomowanie wozów – podatki, procesy oraz wsparcie speców

Złomowanie wozów – podatki, procesy oraz wsparcie speców

Prawo prognozuje niezbędność odprowadzania podatku od środków przewozu bez względu na to, czy zostało ono skradzione, wywiezione z kraju, czy także zutylizowane. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu do momentu, kiedy nie złoży on dobrego wniosku do narządów zajmujących się wyrejestrowaniem pojazdu. Bowiem ustawa o taksach i opłatach miejscowych w sposób bezpośrednio opiniuje, kto jest zmuszony do ponoszenia wszelkich opłat z tytułu posiadania środka przewozu. Natomiast prawo o ruchu drogowym określa całą metodę wyrejestrowania stałego bądź tymczasowego. Również posiadacze pojazdów, decydując się na złomowanie, powinny do momentu rozpatrzenia wniosku ponosić wszelkie koszta z tym związane.

Często wobec tego, prawo a złomowanie pojazdów w sposób legalny, niewiele mają ze sobą wspólnego. Kojarzy się to również ze karkołomną procedurą (zarówno dla posiadacza samochodu, jak oraz właściciela punktu złomującego). Wynika to również z faktu, iż nawet osoby sprowadzające pojazdy z innych krajów Unii Europejskiej są zobowiązane do ponoszenia rozmaitych opłat – wypróbuj skup aut Bydgoszcz. Przede wszystkim jest tutaj mowa o tak oznaczanej opłacie recyklingowej. W następstwie tego również coraz to większą renomą cieszy się recykling w szarej strefie. Pozwala on na wyższy zarobek osób zaprzątających się złomowaniem, jak i na pewne oszczędności dla właściciela pojazdu. Statystyki bardzo dobrze weryfikują to zjawisko. Jedynie 30 procent samochodów wycofanych z eksploatacji, trafia do punktów demontażu (z czego oraz tak, tylko jedna trzecia jest kompletna).

Także działanie tych stacji jest nie do końca legalne. Nie rejestrują nieraz stanu faktycznego, a wystawiają zaświadczenia o legalnym złomowaniu, które rzekomo jest zgodne z przepisami. Korzystają w takim razie podwójnie, bo oprócz tego, iż nie ponoszą kosztów, przed Funduszem Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej inkasują około 500 złotych za uskutecznioną operację. Tak więc wolno twierdzić, że sporo z takich punktów działając nielegalnie, upraszcza i umożliwia działanie złodziei aut, którzy nie muszą poszukiwać rynku zbytu, odnajdując go w na pozór działającym zgodnie z prawem miejscu.