/Zwyczaj wręczania upominków – pióra na podarunek

Zwyczaj wręczania upominków – pióra na podarunek

Kiedy wyruszamy w podróż, należałoby zabrać ze sobą odrobinę niewielkich akcesoriów, jakie rozdamy lokalnej ludności. Takie podarki przydają się szczególnie w miejscach, gdzie możemy spotkać tak nazywanych dzikich, czyli plemiona, jakie opierają się jeszcze ucywilizowaniu. Nawet jednak jeżeli wykupujemy eskapadę w biurze podróży oraz będziemy mieszkać w elitarnym hotelu, warto do walizki spakować kilka drobnych dodatków powiązanych z Polską. Białe i czerwone długopisy, standardowe słodycze lub inne tego typu rzeczy świetnie nadadzą się na prezenty dla wszelkich, z którymi zaprzyjaźnimy się na miejscu.

Są w stanie to być pracobiorcy hotelu lub ewentualnie inni wczasowicze. Wymiana takich drobnych przedmiotów uczyni, iż łatwiej będzie nam uzyskać innowacyjnych znajomych. Drobne prezenty przydadzą się również w czasie wycieczek fakultatywnych, w czasie których zwiedzać będziemy sztampowe miejscowe wioski, osady na pustyni czy tego typu miejsca. Tam najpoprawniej sprawdzą się cukierki, jakimi obdarujemy miejscowe dzieci. Sprawimy im tym okazałą radość. Już w dawnych okresach władcy przeróżnych państw, gdy przybywali w gościnę do swoich sąsiadów, zabierali ze sobą co niemiara podarków. Te królewskie prezenty rodzaju pióra wieczne miały przede wszystkim przedstawić siłę odwiedzających.

Niewątpliwie goszczący król nie w stanie pozostać dłużny. Sam też przygotowywał wobec tego rzeczy, które miały być ofiarowane znamienitemu gościowi. Cały ceremoniał miał na celu przede wszystkim demonstrację siły oraz potęgi obu władców. Szło o pochwalenie się bogactwem, jakkolwiek również profesjonalne uhonorowanie siebie nawzajem. Ewidentnie im potężniejsi byli królowie, tym droższe były ofiarowywane przez nich prezenty. Specjalni dworzanie mieli za zadanie zadbać o to, żeby właściwie dostosować niespodzianki. Stąd również zdarzały się rzeczy niepospolite. Emirowie arabscy czy tureccy niejednokrotnie przywozili ze sobą towary egzotyczne: kawę, przyprawy, tkaniny a nawet wielbłądy. Z kolei podarki władców europejskich stanowiły w głównej mierze rodzime produkty: bursztyny i inne kosztowności, skóry zwierząt, tresowane niedźwiedzie. Nieraz obdarowywano się również świętościami świętych.